İngiltere topraklarının çıkma dünyanın en başarılı elektronik müzik plak şirketlerinden biri olan Warp Records’un IDM janrının en parlak müzisyenlerinden biri olan Chris Stephen Clark, bu hafta sonu bir Vayb organizasyonu olan RE/TUNE v.05 kapsamında indigo kabininde olacak!

Güney Londra çıkışlı Chris Clark’ın müzikal kariyeri üniversitedeki hocasının ona drum machine alma tavsiyesiyle başlıyor. Daha önceden de müzikle iç içe olan Clark, çalışmalarına tam gaz devam edip Warp Records’un ilgisini çekiyor ve 2001 yılı çıkışlı debut albümü “Clarence Park” ın kendi ismiyle yayınlanmasıyla elektronik müzik dünyasına merhaba diyor.

İlk albümünden iki sene sonra “Empty the Bones of You”  albümünü yayınlarak adından daha da söz ettiriyor. Bu albüm ayrıca bir çok mecrada 2003 senesinin en başarılı albümlerinden biri olarak da söz edildi.

Üç senelik bir aradan sonra Clark mahlasıyla “Body Riddle” albümünü yayınlayıp rüştünü ispatlayarak kendine has soundunu kabul ettirmeyi bilmiştir. Hatta albümden “Ted” adlı şarkıya çekilen videosu tüm zamanların en başarılı müzik videolarından biri olarak nitelendirildi.

“Ted”:

“Gob Coitus”:

Daha sonra sırasıyla “Body Riddle“, “Turning Dragon“, “Totems Fire“, “Iradelphic” ve son olarak geçtiğimiz yıl Eylül ayında yayınladığı “Feast/Beast” albümüyle şahane bir diskografiye sahip olan Clark, müziğinin temel bileşenleri IDM, techno, minimal ve electronica janrılarını çok güzel harmanlayarak oluşturduğu müziğine akustik tadlarla soslayarak sunuyor. Diğer Warp müzisyenlerine nazaran IDM soundunu sinematik bir biçimde yorumlamaya özen gösteren Clark’ın müziğini sunuş biçimi ise üretimleri kadar başarılı. Canlı performanslarındaki takdire şayan görselleriyle seyircilerine muhteşem bir deneyim yaşatmaya dikkat etmektedir.

Müziğinin yanında performans sanatçısı olarak da bir çok projede çalışan Clark, sanat için sanat felsefesine yakın bir duruş sergilemektedir.