Türkiye’de rap müziğin tanınmasında ve 2000’li yılların başlarıyla gelen furyanın oluşmasındaki en önemli isimlerden biri tartışmasız Bilgin Özçalkan, aka Ceza‘dır. 1977 yılı Üsküdar doğumlu olan sanatçı küçük yaşlarda dönemin en büyük hip hop ikonu olan Public Enemy‘e olan hayranlığı onu rap müzik dünyasına daha da yaklaştırmıştır. 1995 yılında ilk rap grubu U.C.S‘i kuran Ceza, işlerin istediği gitmemesi sonucu grubu dağıtma kararı alır. 97-98 yıllarında küçük çapta konserler vermeye başlayan Ceza, Türkiye’de flex rap’in öncüleri arasında olmayı başarır.

1999 yılında Kod Music etiketi ile yayımlanan ‘Yeraltı Operasyonu‘ adlı albüme Doğanın Kanunu“, “Benim Adım Ceza“, “Yeter Artık“, “İntihar” adlı parçalarla eşlik eden Ceza, müzik kariyerinin de en ciddi adımını atmış olur. 2000 yılında Hammer Müzik ile anlaşan Ceza, ilk stüdyo albümü ‘Meclisi Ala – İstanbul‘u bizlerle paylaşır. Birer yıl ara ile gelen ‘Anahtar’ ve ‘Med Cezir’ albümleri bir anda popüler hale gelmeyi başaran Ceza, Burcu Güneş, Candan Erçetin ve Sezon Aksu gibi isimlerle ortam çalışmalara imza attı. Bunlarında en çok dikkat geçen Ceza’nın 2006 çıkışlı ‘Yerli Plaka‘ albümünde yer alan ‘Gelsin Hayat Bildiği Gibi’ adlı şarkısıdır.

2008 yılında Killa Hakan ile çıkardığı Bomba Plak albümünü Almanya ve Türkiye’de satışa sunulan Ceza’nın ‘Delight’ isimli şarkısına da klip çekilmiştir. Rock’n Coke başta olmak üzere bir çok yerli festivalde sahne alan Ceza, son albümü ‘Onuncu Köy‘ü 2010 yılında bizlerle paylaştı. Artık veteran rapper olan Ceza, 7 Haziran Cumartesi günü %100 Fest sahnesinde yerini alacak!