Fotoğraflar: Salon

D

eneysel, aksak, garip, tahmin edilmez, akıl almaz, farklı, eşsiz, asi, baya garip, coşkulu, ritmik, ama değil gibi de, zor, gürültülü, sürprizli, kanıksamış, çekimsemiş, kekremsi. Evet bu kelimeleri bu şekilde ilk paragrafa doldurup yazının geri kalanında bir daha kullanmayarak anlatmayı hedefliyorum size 24 Eylül 2016 Battles Salon konserini, hayırlısı. Ayrıca duyarı da kısa tutayım, uzun tutunca da bir şey olduğu yok çünkü; hatta yeni bir paragraf bile açmayayım şimdi: Uğruna heyecanlandığım bütün konser ve etkinliklerin iptal edildiği bir yazın ardından yeniden konserlere merhaba demek çok güzel bir his. Bu hissi özlemiş bir şekilde geldim Salon’a Cumartesi akşamı.

Battles, gitar ve klavyede Ian Williams, davulda John Stanier, bas gitarda Dave Konopka’dan oluşan New Yorklu bir math rock grubu. Math rock da, düzensiz duraklamalar ve başlangıçlar içeren, deforme edilmiş akorlarla süslü, değişken ritimlere eşlik eden&etmeyen gitar ağırlıklı rock müziğe (bence) çok kasarak konulmuş bir isim efendim. Evet şimdi wikipedia’yı kapatıp devam ediyorum. Salon’un #peçeteyeistek hashtagiyle müdavimlerini konser programını belirleme sürecine dahil ettiği yeni sezonun ilk konseri Battles konseriydi.

Bol sintisayzırlı, elektromanyetik alanı yüksek bir düzenle sahnedeydi Battles. İlk şarkıdan itibaren yüksek enerjili ve hareketli başladı konser. Ve bana göre Battles’ın en iyi şarkısı ve konserin de zirve anlarından biri olan ‘Futura’yı çalıp bitirene kadar da müzikten başka hiçbir şey yoktu Salon’da. Özellikle bir eli klavyede bir eli gitarda gitarist Ian Williams ve zili yükseklerde davulcu John Stanier aynı günkü derbide oynayan Olcay Şahan’dan daha çok terlemiştir eminim. ‘Futura’nın ardından grup terlemeyen tek elemanı Dave Konopka vasıtasıyla selamlaştı seyirciyle, daha doğrusu çığlıklaştı, çünkü Battles müziğine yakışan da buydu. Ardından müzik kesintisiz devam etti inçık için verdikleri küçük arayı saymazsak. (Hadi encore demeyeyim, bis demeyeyim, sahne ve performans terimleri konusunda sıkıntı yaşayan dilimize yeni bir kelime kazandırayım dedim ama, inçık da oldu mu hiç bilemiyorum tabii) Bir ara da, Battles müziği karmaşasında sahneye bi’ meyve tabağı  geldi ama ona hiç değinmeyeceğim, anlamadım çünkü.

Velhasıl kelam, çok keyifli bir konserdi keşke siz de gelseydiniz. Grup elemanlarının enstrümanlarına hakimiyeti hayranlık uyandırıcıydı, ki o denli bükülmüş tonları o ahenkle çalmak marifet ister. Ve bence bir Battles konserini ilk paragrafa doldurduğum kelimeleri kullanmadan yazmak da öhöhömarifetöh ister. Ama yine de eksik kaldıysa kelimeler, siz o paragraftan seçip seçip serpiştirin yazının içine, anlam bütünlüğü bozulmuyor. İlerleyen konserlerde görüşmek üzere Ravemagers, hehe, var mı böyle bir şey, e olsun artık?

Sevgiler…

16

15

14

13

12

11

10

9

8

7

6

5

4

3

2