Fotoğraflar: Barış Çağlayan

2

016 yılına jübile yaptıran performansıyla Ayşe Gencer & İmer Demirer Quartet, 21 Aralık’ta Sait Halim Paşa Yalısı’nı aydınlattı.

Ayşe Gencer, ülkemizin kuşkusuz en önemli kadın caz vokallerinden biri. O kadar güçlü ve özel bir ses ki kendisini dinleme fırsatı bulanların O’nu unutması mümkün değil. Dile kolay 30 seneyi aşkın süredir caz söylüyor. Sanki sesini bizlerden saklarcasına ilk albümü But Beautiful’u 2011 senesinde yayınlamış ve albümü tüm caz camiasında oldukça beğeni toplamıştı. Kendisini en son bu sene 27 Mayıs’ta gerçekleşen Wes Montgomery’i anma gecesinde sahnede Cem Tuncer, Volkan Topakoğlu, Erdem Göymen, Ece Göksu ve Elif Çağlar Muslu ile beraber dinleme fırsatı bulmuştum. O zamandan bu yana kendisiyle her ne kadar karşılaşamasak da yılı ne mutlu ki kendisiyle kapattık.

İmer Demirer trompet denince akılımıza ilk gelen dünyaca ünlü caz sanatçılarımızdan biri. Kendisini sahnede izlemek çok ayrı bir keyif gerçekten. Olağanüstü trompet hakimiyetini izledikçe ve trompetinin sesine her şahit olduğunuzda insanın adeta trompete başlayası geliyor…

Boğazın dibinde konuşlanan Sait Halim Paşa Yalısı özellikle “Yalı’da Caz” etkinlikleriyle 2016’da birçok caz konserine ev sahipliği yaptı. Buz gibi bir çarşamba akşamında titreye tireye gittiğimiz Sait Halim Paşa her zamanki görkemiyle karşıladı bizi. Yalı’nın ödüllü Şef’i Oktay Özgün’ün hazırladığı enfes lezzetleri tadıp Quartet’i beklemeye başladık

Saat 20.00’da sahneye adım atan Quartet, peşi sıra enfes caz parçalarıyla Yalı’nın tüm konuklarını ihya etti desek yeridir. Davulda Deniz Dündar, kontrbasta Erdal Akyol ve piyanoda Serkan Özyılmaz’ın enfes performanslarına İmer ve Ayşe’nin mükemmel müzikal uyumu dahil olunca mükemmel bir caz sentezi çalındı kulaklarımıza. Özellikle sevgili İmer Demirer’in trompet soloları alıp ayrı diyarlara götürdü, zamandan kopardı bizi adeta.

Neler çalınmadı ki konserde… Isham Jones’dan It Had To Be You, Robert Johnson’dan Love in Vain, Stan Getz ve Chet Baker’ın Line for Lyons’ı ve birçok klasik şarkıyı harika performanslarla dinlemek bunca yaşanan tatsız olaylardan sonra bir nebze olsun güzel şeyler hissetmemize yetti. Quartet’in sayesinde Yalı’dan son derece mutlu ve yeni yıla umutlu hisler içersinde ayrıldık.

Ayşe Gencer & İmer Demirer Quartet’in yeni yıl konserlerini kesinlikle kaçırmamalısınız. Biraz olsun caz müziğe ilgi duyan her bünye, kendilerini dinledikçe bu müzik ile ayrı bir bağ kurmaya başlayacaktır.

Sevgiyle.

Karnaval Grup’a çok değerli daveti için teşekkürler.