Fotoğraflar: Barış Çağlayan

Y

ıllardır Ankara’da hizmet veren, Ankara’nın en önemli etkinlik mekanlarından IF Performance Hall geçtiğimiz hafta İstanbul’da, Beşiktaş’ın tam kalbinde kapılarını açtı. İstanbul’a ilk gelişini geçtiğimiz sene Ataşehir’e açtığı şubesiyle yapan IF, Beşiktaş’ta en çok tercih edilecek konser mekanlarının başına geçecek gibi görünüyor.

Ankaralılar bilir, gece hayatı veya etkinlik kelimeleri cümle içinde kullanıldığında aynı cümle içinde bahsedilen birkaç mekandan biridir IF Performance Hall. Ankara’nın atar damarlarından birinde, Bestekar Sokak’ta yıllardır hizmet veren bu güzel mekan, özellikle üniversite yıllarımda en fazla vakit geçirdiğim yerlerden biri olmuştu. 2008-2014 seneleri arasında farklı müzik gruplarında müzisyenlik yaparak sahnesinin de tozunu soluduğum IF’te sayısını hatırlamadığım onlarca yerli/yabancı grup performansı dinlemişliğim var. Ankara’da o dönemin en iyi ses siteminin de burada olduğunu rahatça söyleyebilirim. Mekan her ne kadar küçük olsa bile sayısı 1000’e yaklaşan misafirlerini ağırlar, güler yüzlü ve samimi işletmecileriyle mekana gide gele IF adeta bir bağımlılık yapardı herkes için. Şayet IF’te yeteri kadar konser deneyimine maruz kaldıysanız oranın sizin için farklı bir anlamı vardır artık, evdeymiş gibi bir his yaratır insanda. Onlarca dostunuzla da orada denk gelmek cabası!

IF Performance Hall Beşiktaş

Gelelim İstanbul’a, IF geçtiğimiz sene İstanbul’daki ilk şubesini Ataşehir’de açmıştı ve evime olan uzaklığı nedeniyle oraya yolumu düşürüp bir türlü ziyaret edememiştim. Avrupa Yakası’nda da bir şube açmaya karar veren IF ekibi Beşiktaş’ın tam kalbinde, tam da Beşiktaş’ın ihtiyacı olan bir sahne açtı bu yılın ikinci haftasında. 22 Ocak Pazar günü tamamen plansız bir şekilde, ne dinleyeceğimi bilmeden IF’i ziyaret edip hayırlı olsun dileklerimi iletmeye gittim. Mekan Ankara’daki şubesinin aksine oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş. Kocaman bir sahnesi ve oldukça geniş bir salonu var. O aynı evdeymiş hissiyatıyla alanda dolanıp bazı notlar alırken Musa Göçmen Senforock projesinin o gece sahne alacağını öğrendim. Proje hakkında daha önce bir bilgim yoktu ve hem IF Beşiktaş’ta ilk konserimi dinlemek hem de projeyi tanımak için kendime ön taraflardan bir yer buldum hemen.

IF Performance Hall Beşiktaş

 

Senforock sahneye adım attığında gerçekten ne ile karşı karşıya olacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Müzisyenler yerini alıp ilk şarkıyı çalmaya başladıklarında adeta nutkum tutuldu diyebilirim. Metallica’nın 1999’da San Francisco Orkestrası ile verdiği o inanılmaz konsere katılma şansımız olmasa da konser kayıtlarını birçoğumuz yüzlerce defa dinlemişizdir. Ve evet, tam karşımda süper bir aranjeyle Master of Puppets çalıyordu. Son zamanlarda bu kadar etkilendiğim başka bir giriş gerçekten hatırlamıyorum. Senforock henüz ilk çaldığı parçasıyla tam kalbimden vurdu beni.

IF Performance Hall Beşiktaş

 

Senforock neymiş peki? Senforock Ankara doğumlu ve Şef Musa Göçmen yönetiminde, adı üstünde bir senfoni-rock projesi. Proje; oldukça geniş bir orkestra, tamamı rock dinleyicilerinden oluşan bir koro, Ankaralı metal grubu Knigtmare ve farklı rock/metal müzik solistlerinden oluşuyor. Repertuarlarında neler yok ki; Fear of the Dark’tan Smoke on the Water’a, Heaven and Hell’den Hail and Kill’e, Balls to the Wall’a birbirinden efsane parçalar. Her biri ince çalışılmış efsane şarkıları IF Beşiktaş’ın o son derece kaliteli ses sistemiyle dinlemek benim için son zamanların en unutulmaz ve en beklenmedik deneyimiydi kuşkusuz. İlerleyen zamanlarda repertuarına yine S&M’den No Leaf Clover’ı da eklerlerse beni pek mutlu ederler. Bu enfes şarkıları Senforock performansıyla deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ederim, daha önce aşina olmadığınız kadar farklı ve şahane bir deneyim olacağına emin olabilirsiniz.

IF Performance Hall Beşiktaş

 

Senforock ile beraber benim için günün ilk kazancı olan, ferahlığı, sahnesi, ışıkları ve şahane müzik sistemiyle tüm misafirlerine son derece kaliteli bir hizmet verecek olan IF Performance Hall Beşiktaş sizleri bekliyor! Artık Beşiktaş’ta da ‘Gece IF’te biter’.