IMG_7864

On yıl kadar önce, 2000’lerin başında Starsailor büyük patlamasını yapmış,  ülkemizde sadece dans müziği klasmanında faaliyet gösteren kanallarda bile kendine yer bulmuştu. Ard arda çıkardığı hitler ve NME’nin de hatrı sayılır desteğiyle Starsailor’ın debut albümünü bir hayli kitle edinmiş, ülkemizi de es geçmeyerek H2000 vasıtası ile ziyaret etmişlerdi.

Bundan sonra ne olduysa grup kısmen kaderine terkedildi, eleştirmenler tarafından James Walsh’un lirikleri “günlüğünden copy-paste edilmiş” olarak değerlendirildi, grubun sound’ı kendini tekrar ediyor bulundu ama bir şekilde Starsailor çıkardığı ve toplamda 3 milyonu aşkın satan dört albümüyle kalbimizde yer etti.  2009 yılında ise James Walsh gruptan bağımsız olarak ilk kayıtlarına başlamış, kendi yolculuğuna çıkma kararı almıştı. Walsh 2010 yılında “Live at the Top of the World” EP’sini çıkardı.  Daha sonra 2012 yılında  “Lullaby” ile solo çalışmasına devam eden James Walsh geçen hafta Babylon’da bizlerleydi.

Sessiz konser kapsamında gerçekleşen akustik konser,  James Walsh’un utangaç tavırlarıyla solo albümlerinden ve Starsailor hitlerinden seslendirdiği şarkılarla gerçekleşti. “Start Again”, “Lullaby Song” gibi solo şarkılarının yanı sıra “Alcoholic”, “Poor Misguided Fool”, Silence is Easy”, “Four to the Floor”, “Love is Here”, “Tell Me It’s Not Over” gibi Starsailor hitlerini akustik olarak seslendirdi. Solo parçalarını ve Starsailor işleriyle dengede olan bir setlist hazırlayan Walsh gecenin asıl süprizini ise piyano destekli Rihanna – We Found Love coverıyla yaptı. Daha sonra ise Ben E. King’den Stand by Me yorumlayan Walsh , konser sırasında utana sıkıla “Teşekkürler” demeyi de unutmadı. Kendisini bir kez daha İstanbul’da görmeyi diliyor, canlı canlı; kayıttan farksız vokaliyle Poor Misguided Fool dinlediğimiz için kendimizi şanslı sayıyoruz!

Fotoğraflar: Selin Erbay

IMG_7853

IMG_7862

IMG_7871