9

6’da ben “daha dün annemizin kollarında yaşarken” diye eğlenirken Glasgow’da çok güzel şeyler oluyordu. Stuart Murdoch ve Stuart David, adı Cécile Aubry’nin çocuk kitabı Belle et Sébastien’den gelen Belle & Sebastian’ın temellerini atıyordu.

İnsanın içini ısıtan, sakinleştirici etkiye sahip şarkıları olan indie-pop grubunun iki üyesi üniversitedeki profesörleri Alan Rankine ile bir çok demo kaydetmeye başladılar. Aradan çok uzun süre geçmeden ilk albümleri Tigermilk‘i 6 Haziran 1996’da çıkarttılar. Albüm 3 gün içerisinde bir ders için kaydedilir. Tigermilk albümündeki çoğu şarkı sözü Murdoch tarafından 93 – 96 yılları arasında yazıldı. 10 şarkı bulunan albümdeki “The State I Am In” şarkısı Pitchfork Medya’nın 90’ların en iyi 200 şarkısı listesinde 17. sırada yer alır. Grubun en sevilen şarkıların bazıları bu albüm içinde yer alır.

Sonrasında ikili grubu daha uzun zamanlı bir projeye çevirmeyi düşünürler ve Stevie Jackson, Isobel Campbell, Chris Geddes ve Richard Colburn ile grubu kuvvetlendirirler. İlk albümün başarısından sonra grup Jeepster Records ile anlaşarak aynı yıl içinde Kasım ayında ikinci albümleri If You’re Feeling Sinister‘ı yayımlarlar. Bu albüm Spin Magazine tarafından 85 – 2005 arasındaki en iyi 100 albümden biri olarak tanımlanır ve grubun başyapıtı olarak nitelendirilir. Ayrıca albüm Pitchfork Media tarafından 90’ların en iyi 100 albümde 14, Rolling Stone tarafından da 75. sıraya yerleştirilir. Pek bir huzur veren albüm olduğunu söylemek için uzman olmaya gerek yok sanırım.

97 yılında gruba Sarah Martin katılır ve grup 7 kişi olur.Grubun ikinci EP’si Lazy Line Painter Jane bir kilisede kaydedilmesinden dolayı o zamanlar dijital ortamlarda kayıt yapan insanlara komik gelir. Grup hiç boş durmaz, üçüncü EP 3.. 6.. 9 Seconds of Light 97 Ekim’de çıkar. 98 yılına gelindiğinde grubun üçüncü stüdyo albümü The Boy with the Arab Strap yayımlanır. Albümün adı İskoç grup Arab Strap‘ten gelir. Yalnız bu albüm önceki albümleri kadar sükse yapmaz ve yanlarında sönük kalır. Buna rağmen albümdeki bazı şarkılar filmlerde ve tv dizilerinde kullanılır.

Ardından ilk EP’leri Dog on Wheels‘de beraber çalıştıkları Mick Cooke‘dan gruba katılmasını isterler böylece grubun temel taşları oturmaya başlar. Bunu takip eden yılda dördüncü EP’leri This Is Just a Modern Rock Song yayımlanır. Milenyum çağlarına geldiğimizde 2000’de grup o zamana kadar en iyi tepkileri aldıkları dördüncü albümleri Fold Your Hands Child, You Walk Like a Peasant‘ı yayımlarlar. Albüm Birleşik Krallık’ta top 10 listesine girer. Aynı yıl yayımladıkları başarılı single Legal Man Top Of The Pops‘da 14. sıraya yerleşir.

Bu süre boyunca grubun popülaritesi hız kesmeden büyüyordu. Şarkıları filmlerde, dizilerde kullanıldıkça tanınmışlıkları artıyordu. Bu sırada grup elemanı Stuart David yan projesi Looper‘a konsantre olmak ve kitap yazmak için gruptan ayrılır. 2002 yılında grup Jeepster Records‘dan ayrılıp, Rough Trade Records ile anlaşır. Rough Trade Records ile çıkardıkları ilk albüm “Dear Catastrophe Waitress” 2003 yılında yayımlanır. Prodüktörleri eski The Buggles üyesi, aynı zamanda Frankie Goes to Hollywood ve YES’in prodüktörü olan Trevor Horn albüme pop-friendly soundu katmıştır. Ayrıca albümdeki dans etmek için uygun olan Stay Loose şarkısı, şarkıların farklılaştığının kanıtı gibidir. Bu albümde grubun önceki albümlerine göre daha bütünlükle çalıştığı göze çarpar. “Dear Catastrophe Waitress“, 2004’te Mercury Müzik Ödüllerinde, “Step into My Office, Baby” şarkısı ise Ivor Novello Ödüllerinde en iyi şarkı olarak aday gösterilir. Ayrıca “Step into My Office, Baby”, albümlerinde de olan ilk singlelarıdır.

'Belle And Sebastian' In Concert At Le Grand Rex

İrlandalı indie rock grubu Thin Lizzy ilhamlı, “Step Into My Office, Baby” gibi albümde de bulunan ikinci singleları “I’m a Cuckoo”, İngiltere listesinde 14. sıraya çıkarak grubun şimdiye kadar ki en iyi sıralamasına sahip olur. Ardından çıkardıkları EP “Books” ile Mercury Müzik Ödüllerine ve Ivor Novello ödüllerine aday gösterilir. 2005 Ocak’da Belle & Sebastian The List tarafından yapılan ankette Franz Ferdinand, Travis, Simple Minds gibi grupları eleyerek İskoçya’nın en iyi grubu seçilir.

Tarihler 2005’in Nisan ayını gösterdiğinde Belle & Sebastian Birleşik Krallık’ın yoksulluğa karşı oluşumu War on Want ile İsrail ve Filistin Bölgesi’ne ziyarette bulunur. Bu kısa ziyaret sonrası grup “The Eighth Station of the Cross Kebab House” isimli şarkıyı kaydeder. Grup 2005 Mayıs’da yedinci albümlerini kaydederken eş zamanlı olarak Jeepster ile birlikteliklerinde çıkardıkları singlelar ve EPlerden oluşan ikinci derleme albümleri Push Barman to Open Old Wounds‘u yayımlarlar. 6 Şubat 2006’da yayımlanan, prodüktörlüğünü Tony Hoffer’ın yaptığı yedinci albüm “The Life Pursuit” grubun listelerdeki en iyi sıralamasına sahip olur. Aynı zamanda “Funny Little Frog”, “I’m a Cuckoo’yu” geçerek en iyi sıralamaya sahip olan single olma şerefine layık olur.

Belle-Sebastian

6 Temmuz 2006’da Belle & Sebastian, Los Angeles Filarmoni Orkestrası ile Hollywood Bowl’da önemli bir şova imzatarlar. Ön grup olarak The Shins’in çıktığı salonda 18.000 koltuk satılır. Bu şovun hayatlarındaki en büyük heyecan olduğunu söyleyen grup üyeleri Ekim ayında Franz Ferdinand ve The Flaming Lips’e çocuklar için olan Colours Are Brighter albümünde yardım ederler. 16 Kasım 2008 yılında Belle & Sebastian 1996’dan 2001’e kadar olan şarkılarını içeren dördüncü derleme albümleri BBC Session’ı yayımlarlar.

17 Temmuz 2010 yılında Belle & Sebastian Latitude Festival’de yaklaşık 30.000 kişiye karışı bir konser verir ve konserde grup 2 yeni şarkı icra eder: “I Didn’t See It Coming” ve “I’m Not Living in the Real World”. O yıl içerisinde 11 Ağustos zamanı grup “Belle & Sebastian Write About Love” isimli sekizinci stüdyo albümlerini çıkaracaklarının haberini resmi sitelerinde verir ve albümden ilk single Write About Love’ı 7 Eylül’de Amerika’daki, 25 Eylül’de ise tüm dünyadaki dinleyicilerinin beğenisine sunarlar. İçerisinde Norah Jones ile birlikte söyledikleri “Little Lou, Ugly Jack, Prophet John” şarkısını barındıran albümden gelen sonraki şarkı ise “I Want The World To Stop”. Albüm çıktığı ilk hafta Birleşik Krallık listesinde sekizinci sıradan yer bulur.

Uzun soluklu, çok sevilen indie pop grubu Belle & Sebastian aynı zamanda 24 Ağustos’ta Türkiye’deki dinleyicileri ile KüçükÇiftlik Park’ta buluşup hasret giderecek.