1997’de New York’ta kurulan başarılı alternatif rock grubu Interpol’ün müthiş solisti Paul Banks, ikinci solo albümü Banks’i ekim 2012’de yayınladı. Biraz geç de olsa, belki kaçırmışsınızdır diye sizlerle paylaşmak istedim. Henüz öğrenciyken Interpol’ün solistliğine başlayan Banks, daha önceki solo albümünü Julian Plenti mahlasıyla çıkartmıştı. Görünüşe göre bu albümünde gerçek ismini kullanmaya karar veren Paul, 10 şarkılık bir tracklist ortaya çıkardı. Ünlü müzik dergisi NME tarafından 8/10 puan verilen albüm, içinde müthiş şarkılar barındırıyor. Paul Banks’in mükemmel şairliği, duru ve aynı zamanda acıklı olan sesi ile birleşince, bu puanın az bile olduğunu söyleyebiliriz. Sesinin bu kadar saf ve hüzünlü olması, Paul Banks’i Joy Division’un unutulmaz vokali Ian Curtis’in hayaleti yapmaya yeterli oluyor.

Interpol’ü tanıyan ve seven herkes, Paul Banks’i de tanır ve sever. Ancak bu albümün en büyük özelliği, daha önce Interpol’ün adını hiç duymamış olan (tabii eğer bu mümkünse) müzikseverleri bile rahatlıkla etkileyebilecek kadar güzel olması. Albüm sıradan değil, progresif ve aynı zamanda dokunaklı. Ben kişisel olarak; müzikseverlerin, herhangi bir sanatçıdan ya da gruptan bahsederken, onların bir albümünü “favorim” diye nitelendirmelerini samimi bulmam. Yani bana göre, bir albümdeki şarkıların tamamının çok güzel olma ihtimali zayıftır. Ancak size samimiyetimle söylüyorum ki, bu albüme güvenebilirsiniz. Her şarkısı birbirinden güzel. Yine de kendi favorilerimi seçmem gerekirse, Summertime Is Coming, Young Again ve The Base adlı kayıtlara gönül rahatlığıyla evet diyebilirim.

Eğer hala Interpol grubunu duymadıysanız, ya da duyduysanız ancak vokallerinin adını hiç merak etmediyseniz, bu sizin için güzel bir fırsat.

Paul Banks – Young Again

Julian Plenti – “Games For Days”