Keşif sahnesinin konuğu bu sefer Büyük Britanya’dan değil,  Florida’dan gelen deneysel indie rock grubu Hundred Waters. Ama İngiltere ile müziklerinin büyük bir bağlantısı var. Müziklerinde Britanya topraklarında görebileceğiniz manzaraları karşımıza çıkarıyorlar. This Mortal Coil ve Cocteu Twins‘in teknolojiyle Florida’da buluşmuş halini andıran Hundred Waters, Florida’dan çıkan ve tamamen çöp diye nitelendirebileceğimiz çoğu müziği unutmamıza ve ruhumuzun iyileşmesine katkı sağlıyor. Bu arada geçtiğimiz yıllarda, BjörkDirty Projectors ve Joanna Newsom gibi isimlerle karşılaştırıldıkları için çoktan sınıf atlamış durumdalar. Çoğu incelemede gittikçe yılın en iyi albümü olma yolunda ilerlediği fikrine denk gelebileceğimiz ‘The Moon Rang Like A Bell’den üç şarkı yayınlayan grup, istikrarlı ve güven veren bir duruş sergiliyor. 27 Mayıs’ta piyasaya OWSLA etiketiyle çıkacak albümden ilk yayınlanan şarkı ‘Down From The Rafter’ ve neredeyse bir ağıt kadar yavaş ilerleyen sonunda da beyninize yaptığı dokunmatik sürprizlerle tüm ruhunuzu ele geçiren bir şarkı ve canlı performansları için bizi heyecanlandıran bir çalışma. Mart başında ise 12 şarkılık albümden bir başka şarkı karşımıza çıktı. Hem de klibiyle beraber! Cavity adını taşıyan şarkı yine Elizabeth Fraser‘ı hatırlatıyor. Ama Hundred Waters vokali Nicole Miglis‘in farkı büyük. Flütü eline aldığı zaman sizi renkli rüyalara tek dokunuşla itiyor.

Grup fazla geç kalmadan Hundred Waters albümden üç dakika elli saniyelik üçüncü şarkısını bizlere sundu: ‘Xtalk’, albümün hareketli parçalarından biri gibi görünüyor çünkü yayınlanan diğer iki şarkı yavaş ve ağır bir hava yaratıyor. ‘Xtalk’, daldığımız rüyalardan bizi çıkaran, ritmleriyle ve başarılı synthesiser dokunuşlarıyla harekete geçmemizi sağlayan bir şarkı olmuş.

Mayıs ayı oldukça hareketli geçecek müzik açısından. Bu yüzden heyecanlanmakta haklıyız. Nisan ayının bitmesiyle birçok albüm piyasaya çıkacak. Fakat Mayıs sonunu bize hatırlatacak olan isim ise Hundred Waters olacak!

Hunderd Waters:

Soundcloud | Facebook | Twitter | Website