Albüm Puanı:  9.0 /10

Yayınlanma Tarihi: 25/06/14
Label: Domino/Weird World

Öne Çıkan Şarkılar:

  1. What You Wanted
  2. Face Again
  3. A Power
  4. 2 Years On (Shame Dream)

Şarkı sözleriyle kurgulanan büyüleyici tuzaklar, şaşırtıcı derecede yatıştırıcı bir vokal ve yeteneğin ortak paydası Tom Krell, yeni albümü ‘What is This Heart’ı geçtiğimiz Haziran ayında yayınlayarak 2014’ün en iyi albümlerinden birine kavuşmamızı sağladı.

2009’da blogu üzerinden ücretsiz olarak dinleyiciye çıkardığı şarkılarıyla tanıştığımız How to Dress Well projesi 2010’da yayınladığı ilk LP ‘Love Remains’ ile belki de Krell’in bile beklemediği bir başarı yakaladı. Bir yandan Just Once EP (2011) ve Total Loss LP (2012) ile How To Dress Well projesinin başarısını pekiştirirken öte yandan Active Child, Shlohmo, Forest Swords, Flume, Jaques Greene gibi isimlerle yürüttüğü ortak çalışmalar ve Elite Gymnastics,Taking Back Sunday, Smog, Xiu Xiu gibi isimlerin şarkılarına yaptığı cover’lar ile ana akımda kolayca kaybolmayacak bir müzisyen olduğunu defalarca kanıtladı. Geçmişte ‘Ready for the Word’, ‘Suicide Dream 1/2’, ‘Decisions’, ‘Lover’s Start’, ‘Cold Nites’, ‘& It Was U’, ‘Ocean Floor for Everything’ gibi modern baladlar sunan Krell ,yeni albümüyle bu geleneğini sürdürecek gibi görünüyor.

Krell’in müzikal çizgisi ve How to Dress Well projesi en başından bu yana tam olarak ne olacağı kestirilemeyen bir noktada seyretmekte. Pop, indie ve R&B’nin sınırlarında dolaşırken bir anda yaylıların, akustik gitar sololarının arasında kalabiliyor veya distortion,synth, lo-fi ya da beat efektlerine çarpabiliyorsunuz. Ya da Krell’in de söylediği gibi sadece kişiliğinden ve bilincinden sıyrılarak duygular arasında sınırları zorlayan bir yolculuğa çıkıyor ve dinleyicilerini de beraberinde sürüklüyor. Bu yolculuğun odak noktası ise enfes falseto vokali ile ördüğü şarkı sözleri.

12 şarkılık What is This Heart, sakin akustik gitar ve piyano içinde yankılanarak dağılan yalın ve oldukça yoğun sözlere sahip ‘2 Years On (Shame Dream)’ ile açılıyor. İki erkek kardeşinde de Asperger sendromu bulunan Krell, çocukluğunu, kardeşlerinin yaşadığı zorlukları, toplumun onlar üzerinde yarattığı baskıyı, babasının kötü davranışları ve annesinin acısını anlattığı gerçek bir rüyaya dayanan bu şarkıyı yazdıktan sonra bir süre albümde yer alıp almaması gerektiği üzerine düşünse de psikologunun tavsiyesiyle albümde yer almasına karar vermiş. Böylesine zor bir şarkı ardından gelen ‘What You Wanted’da ise: “But changes come and changes how I look upon myself. Yeah, you could live happily and gone to somewhere else / So I know that I want it, know the soon as I got it. But the change, I hate it” diyerek günümüz yorucu ilişkilerini ve değişimi ironiyle sorguluyor ve sonunda bizi neyin beklediğini cesurca ifade ediyor . ‘Face Again’de ise distortion ve davul ile güçlü bir açılış yapan Krell “Go, in daylight they don’t have to hide truth. And you knew this before I had told you” diyerek pek çoğumuzun açılmamasını istediği bir başka kapıya doğru bizleri, bu muhteşem synth ve bass ögeleriyle sürüklüyor.

Tom Krell’in iç savaşlar yaratan şeffaf ve güçlü sözleri sadece yetenekli bir müzisyen ya da vokalden ibaret olmadığını gösteriyor. Bu özelliğinin arkasında Felsefe ve Edebiyat eğitiminin, kişiye kazandırdığı dinamikleri incelikle kavrama yetisinin rolü olduğunu söylemek mümkün olabilir. Ancak daha yakından baktığımızda Krell; aynı sorguları, dürüstlüğü ve acımasızlığı kendisine de uyguluyor. Kardeşleri ile kurmak istediği ancak başarısız olduğu aile bağı, toplum ve yalnızlığını kabullenerek geçen izole bir çocukluk dönemi Krell’in empati duygusunun oldukça üst seviyede olmasını sağlamış. Yarattığı her şarkının gerçek ve güçlü bir atmosfere sahip olması empati yeteneğinden kaynaklanıyor. Ayrıca şarkıları içinde birkaç yara açmadan müziğini parçalarını tamamlanmış saymıyor. Mutsuzluğunu gidermek ve bilincinden sıyrılmak için adım attığı müzik, sonunda sevdiği insanlar tarafından anlaşılan ve tanınan biri olmak istemesini sağlamış. Bu dönüşüm ise içinden geçenleri, sorularını, endişelerini, beklentilerini ne hissediyorsa onu içtenliğiyle ifade etmesini doğurmuş. Plastik müzisyen ve grupların arasında boğulurken; iyi bir matematikle hesaplanmış, uzun zamandır dinlediğim en iyi yolculuklardan birini sunan Krell, popüler olsa da kesinlikle popüler kültüre ait değil.

What Is This Heart“sorusuyla açılmaması gereken kapıları açan How to Dress Well, yine can acıtan bir albüm yaratmış.