Sevdiceğimiz, Lily Allen’ımız, uzun süredir beklenen geri dönüşünü sonunda yaptı. Yıllardır görmediğim lise arkadaşıma kavuşmuş gibiyim. Bunca zaman nerelerdeydi kısmına kızmıyorum tabi, kaç yıllık arkadaş sonuçta. 20’li yaşlarında naif isyankarlığı, yumuşak sesi, Londra aksanı ve hayatın acımasız gerçeklerini yüzüne çarpan şarkı sözleri ile gönlümüzü kazanmıştı. Görüşmeyeli iki tane kız çocuğu olmuş Lily’nin, hayata karşı tutumunda bir değişim olduğunu yeni şarkısı ‘Hard Out Here’de görüyoruz.

Yeni şarkısının klibinde kendine yakışır şekilde, görüntüler ile bizi güldürürken diğer yandan sözleri ile düşündürüyor. Şarkı ve klibin birleşiminden zaten mesajlar fışkırıyor. Her karede ve her kelimede birilerine taş attığı anlaşılıyor. Klip bir ameliyathanede, yağ aldırma (liposuction) ameliyatı sırasında başlıyor. Ameliyat edilen kişi Lily’nin ta kendisi. Her an kalkıp düğüne gidebilecekmiş gibi toplanmış saçları ve boyalı eşşek gözleri ile ‘Hoşbuldum’ diyor hepimize. O bir yatakta yatarken doktorlar hunharca içindeki yağları boşaltıyor. Baş ucunda ise menejeri duruyor ve iğrenerek ‘Bir insan nasıl bu hale gelebilir?’ diye soruyor Lily’e. Lily iki çocuk doğurduğunu, aslında çok da yağı olmadığını anlatmaya çalışsa da nafile. Gözler ameliyathanedeki televizyon ekranına dönüyor, orada ‘taş’ vücutlu yarı çıplak ablalar dans ederken Lily’nin sözlerinden kime ne. Peki Lily susar mı? Susmaz ve şarkı başlar.

Eskiden müzik sektörüne, ‘ünlüler’ sektörüne, Hollywood’a vs. tepkisi çok olan Lily ile yapılan röportajları okuduğumda kendisinin açık sözlerle, isim isim sayarak kime uyuz olduğunu ve neyi sevmediğini anlattığı cümleler okurdum. Kendini de bu insanlardan ayırırdı. O farklıydı. Bu şarkısında ise 3 dakika boyunca kullandığı ‘bitch’ kelimesine kendini de dahil ediyor. Yakın zamanda yapılmış röportajlarından birinde, günümüzde pop müzik kültürünü oluşturan bir kaç şarkıcıya bitch diyor. Hatta Rihanna için, ‘bitch olabilir ama ilham verici bir bitch’ diyor. Bu yeni şarkıda da ‘Bu hayat bir bitch için zor’ diyor. Aslında hepsinin kadın olduğunu, hepsinin bu ‘bitch’ klasmanına girdiğini ve hepsinin zaman zaman savunmasız hissettiğini, onları birer piyon olarak gören dev eğlence sektöründen sıkıldığını, ama çoğunun bunu dile getirmediğini anlatıyor. Klip, her gün yenisi çıkan, görmeye o kadar çok alıştığımız ve artık neredeyse görmezden geldiğimiz, tipik ‘seksi dans eden kadın’ klibiyle dalga geçiyor. Sahneler, ortada esas kadının olduğu 5-6 kadınlık bir grubun (genellikle vücudun önemli bölgelerini öne çıkaran kıyafetli) kameraya vahşice bakıp dans etmesi, bir arabanın etrafında havaya paralar saçıp yine dans etmesi, akıllıca düşünülmüş olan, Lily’nin mutfakta seksice araba tekerleği köpüklediği sahneden ve Robin Thicke’in Blurred Lines şarkısında ‘Robin Thicke has a big dick’ yazısına gönderme olarak, ‘Lily Allen has a baggy pussy’ yazdığı sahneden oluşuyor.

Şarkı Lily’nin her şarkısı gibi kulaktan bir kere girince beynin bir yerinde yerleşip oradan ayrılmamak üzere kitlenen bir melodiye sahip. Tabi sokakta ‘Bitch’ diye şarkı söyleyerek bulunca insan kendini biraz çekiniyor. Lily’nin yumuşak sesiyle isyan etmesi sanırım hepimizin özlediği bir şey. Havada popoların, memelerin, dudakların, muzların paraların, şampanyaların ve sigaraların uçuştuğu, kadınların kalçalarından, saçlarından, yaşamlarından yakınan bu klibi, günümüzde artık çığırından çıkmış bazı kadın şarkıcılarının izlemesini ve dikkatlice dinlemesini diliyorum.