2

000’li yılların başında Britanya topraklarında şaha kalkan indie rock’ın önemli temsilcilerinden The Maccabees, bugün sosyal medya hesaplarından yayınladıkları bir veda mektubu ile grubun dağıldığını duyurdu.

2005 yılında yayınladıkları “X-Ray” isimli single’ları ile müzik dünyasına giriş yapan The Maccabees, iki yıl sonra gelen ilk albümleri “Colour It In” ile bir kaç sene önce Arctic Monkeys ve The Kooks açtığı indie rock yoluna dahil oldu. İlk albümden “Toothpaste Kisses” şarkıları ile ilk hit’ini arşivine ekleyen grup, kısa bir süre sonra ikinci albümleri “Wall of Arms“ı yayınladı. Björk, Arcade Fire ve Coldplay’in prodüktörlüğü yapan Marcus Dravs‘ın elinden çıkan bu albüm ile The Maccabees müzik sahnesindeki varlığını ispatladı.

1 Aralık 2011 yılında yolları Babylon’a düşen The Maccabees, sonuncusu geçtiğimiz yıl yayınlanan iki albümünün ardından bugün yayınladıkları bir not ile 14 yıllık projelerini sonlandırdıklarını duyurdu. Arctic Monkeys’in ara verme kararı aldığı, The Kooks’un iki yıl önce yayınladığı vasat albümle eski günlerini mumla arattığı bir ortamda the Maccabees’in “birlikte yapabileceğimiz her şeyi tamamladık” sözleri ile veda etmesi çok da şaşırtıcı değil. Kökeni 80’lerin başına dayansa da asıl sıçrayışını 2000’lerde yapan indie rock, geride kalan sürede miladını doldurdu. Zaten bu türle müzik kariyerine başlayan gruplar da ya başka janraların peşine düşün ya da dağıldı.

The Maccabees‘in veda mektubundaki en sevindirici şey ise grubun her üyesinin müzik kariyerine başka projelerle devam edecek olması. Grup aynı zamanda önümüzdeki günlerde bir kaç veda konseri vereceklerini de duyurdu. Ne diyelim, yolunuz açık olsun cool çocuklar!