Geleneksel Moğol müziğinin yumuşak ve rezonant tınılarını günümüze taşıyan Haya 2005 yılında, grubun matouqin sanatçısı Zhang Quansheng tarafından kuruldu. Popüler bir grup olmamalarına rağmen parlak bir gelecek vaat eden Haya, “Riding Alone for Thousands of Miles” filminin müziklerini besteledikten sonra ilk albümleri olan Wolf Totem’i çıkardı. Daha sonra 2 senelik aralarla Silent Sky ve Migration albümlerini çıkaran grup, müziklerini herkesle paylaşma derdinde.

Sıradışı melodilerin yanı sıra, modern sesler de duyabiliyoruz albümlerinde.  Bu çekik gözlü ahbaplarımız geleneksel olduğu kadar çağdaş enstrümanlar da kullanıyorlar. Kendinizi grubun muhteşem vokali DaiQing Tana’nın bal gibi sesine bırakmışken, birden caz ritimleri ve kırıkları vurulabiliyor mesela yüzünüze. Ülkesinin en iyi “At Başlı Keman” sanatçısı olan Zhang Quansheng grubu için ” ‘Haya’ aynı zamanda ‘elmas’ manasına da gelir. Dünyadaki en güzel renkleri daha da zenginleştirerek insana huzur ve mutluluk getirir.” demiş ve çok da haklı, dinleyince siz de hak vereceksiniz.

Uzun uzun şöyle güzel böyle güzel, aman efendim bu şarkısı da şöyle gibi şeyler yazarak sizi daha fazla meşgul etmiyorum ve sizi huzur tepelerinin yemyeşil eteklerinde güzel bir istirahate davet ediyorum. Buyursunlar…