S

neaker x Müzisyen – pek sevdiğimiz bu kombinasyonun başlangıcı 80’li yıllara dayanıyor. Bugünlerde sneaker kültürü, müzik sahnesinden seçtiği figürlerle havalı yanını sakınmadan göstermeye devam ediyor. Biz de bu iş birliklerinden ortaya çıkan ürünleri gördükçe her birine teker teker şükretmeden geçemiyoruz tabii.. Bu vesileyle özellikle 2000’li yılların başlarından günümüze kadar yapılan “Sneaker x Müzisyen” iş birliklerinin öne çıkan örneklerini tek bir yerde toplayalım istedik.

[1986] – Run DMC x Adidas:

1-RunDMCxAdidas

Her şeyin başladığı yerden başlayalım biz de.

1986 – Run DMC‘nin “My Adidas” şarkısının çıkış yılı. Hayır, bu şarkının sponsoru Adidas değildi ve hayır, bu şarkı yalnızca grubun sahip olduğu Adidas’ları anlatmak için yazılmadı. McDaniels’den alıntılamak gerekirse: “[‘My Adidas’], spor ayakkabılarımız hakkında bir şarkıydı, evet, fakat bu şarkı kaç tane spor ayakkabı çiftine sahip olduğumuzdan çok daha fazlasıydı.”

Aynı sene üst düzey bir Adidas çalışanı Run DMC’nin Madison Square Gardens’taki konserine katılırken kendini birdenbire Adidas sneaker’larını havaya kaldıran muazzam bir kalabalığın arasında buluyor – ve ortaya tahmin edilmesi zor olmayan bir sonuç çıkıyor: Adidas ve Run DMC arasında milyon dolarlık bir anlaşma. Bu türden bir anlaşmaya sahip olan ilk grup Run DMC olurken bunu birçok “Müzisyen x Sneaker” iş birliğinin izlediğini büyük bir rahatlıkla söyleyebiliriz sanırım.

[2003] Reebok x Jay-Z:

2-Jay-ZxReebok

Tasarımın kendisi diğer iş birlikleri kadar ön plana çıkmasa da bu ayakkabı kendine has bir öneme sahip. Reebok ilk defa sporcu olmayan birinin kendi imza ayakkabısını tasarlamasına izin verdi – muhtemelen hiçbir pişmanlık duymadan. Zira ayakkabı şirketin o güne kadarki tarihinin en hızlı satılan ayakkabısı oldu.

2008’de bu ayakkabının 4 renkte ‘Promo Sample Set’i çıktı – seti yaptıransa tabii ki Kanye West’ten başkası değildi. Şu anki ilişkilerine bakarsak o ayakkabıların bugün nerede olduklarını merak etmiyor değiliz, fakat “Bromance” zamanlarının ürünlerini görmekten keyif almadığımızı söylemek de yalan olur.

[2006] Pharrell x BAPE:

3-PharrellxBAPE

Gördüğünüz funky metalik işbirliği, aynı zamanda BAPE’in ayakkabılarına hava kabarcıklarını ilk kez ekleyişi oldu. Ayrıntı hastası olduğumuz içinse Pharrell’in ayakkabının arkasında işlenmiş olan Milo karakterinin bahsini geçirmesek olmaz tabi.

[2008] Eminem x Jordan Brand:

4-EminemxJordanBrand

Albüm tanıtımının farklı bir yolu ne mi olabilir? “The Way I Am” albümünün tanıtımı için Jordan’la bir araya gelen Eminem’den not alın. Sadece 313 çift üretilen bu ayakkabılardan birinin sahibi olmayı başaran şanslı insanlardan bazısı da sonrasında bu ayakkabıyı çok güzel fiyatlara eBay’de satışa çıkardı – ‘Limited Edition’ büyüsünün gerçek olduğuna dair bir kanıt daha.

[2008] Kanye West x Nike “Air Huarache 08″:

5-KanyexNike Air Huarache

Yine Kanye West, ve yine sadece numune olarak var olan bir çift sneaker. Mazide kalan Nike x Kanye işbirliğinin bir parçası olarak bu ayakkabı, Kanye’nin “Glow In The Dark” Tour’u için üretildi – adından da anlaşılacağı üzere ana ilhamını neondan alarak.

[2009] Kanye x Louis Vuitton:

6-KanyexLouisVuitton

“cause it’s Louis Vuitton Don night / so we gon’ do everything that Kan’ like“

Kanye’nin “Stronger”ındaki bu sözlerinin bir sebebi vardı, ki 2 sene sonra o sebep ortaya çıktı. Bu koleksiyon ikişer renk seçenekli 3 ayakkabı modeli şeklinde tanıtıldı, ve bu iki isim sonrasında başka işbirlikleriyle de bu koleksiyonun devamını getirdi. Koleksiyon sadece sneaker içermese de yine de listede bahsinin geçmesi gerekiyor.

[2012] Kanye x Nike “Air Yeezy 2”:

7-KanyexNike

“If Nike ain’t have Drizzy, man they wouldn’t have nothin’, woo! / If Nike ain’t have Don C, man they wouldn’t have nothin’, ooh!”

“Nike, Nike treat employees just like slaves / Gave LeBron a billi’ not to run away”

İlişki ne kadar derin, ayrılık o kadar zor – tanıdık geldi mi? Ayrılıklarının ardından Kanye’nin Nike hakkında -başta diss track’i “Facts” olmak üzere- söylediği şeylere bakarak ilişkilerinin ne kadar derin olduğunu görmek oldukça kolay. Grammy performansları için özel sneaker numunelerinden birçok koleksiyon iş birliklerine, Nike ve Kanye’nin ilişkisi epey eskiye dayanıyor.

Kanye’nin Nike’ı Adidas için terk edişini açıklayışı üzerine çıkan ‘Nike Air Yeezy 2 – Red October’, bu ilişkinin son çocuğu oldu. ‘Air Yeezy’ ve ‘Air Yeezy 2’nin muazzam başarılarını takiben internet bu son çocuk için de çıldırmaktan başka bir şekilde tepki vermedi tabii ki.

[2013] A$AP Rocky x Jeremy Scott x Adidas:

8-ASAPRockyxJeremyScottxAdidas

Modaya hayranlığını şarkılarında o kadar dillendirdikten sonra A$AP Rocky’nin ilk sneaker işbirliği için güçlerini birleştirdiği ismin podyum starı Jeremy Scott’tan başkası olması beklenemezdi. Ortaya çıkan Adidas modeli “Wings 2.0 ‘Black Flag’ ”, Amerikan bayrağının tasarımdaki etkisini isimde vurgulamayı ihmal etmese de asıl özgünlüğünü A$AP Rocky’nin kişisel tarzından alıyor.

[2014] The Beatles x Vans:

9-TheBeatlesxVans

Beatles’ın Ed Sullivan Show’a ilk çıkışının 50. yılı – yaaay! Peki bunu ayakkabı iş birliğinden daha iyi bir şekilde kutlamanın yolu var mı? Vans ve The Beatles bu yarım asırlık yıldönümünde bir araya gelerek şimdiye kadar Vans’ın en renkli işbirliklerinden biri olan “Yellow Şubmarine” koleksiyonunu yarattı.

[2014] Big Sean x Adidas:

10-BigSeanxAdidas

Bu koleksiyon tasarımıyla -tabii ki Big Sean’ın parçası olduğu- “G.O.O.D. Music”i kutluyordu. Tasarımın ilhamı Big Sean’ın Detroit yönünden ziyade ana ofisi -şaşırılmayacak şekilde- Hawaii’de olan plak şirketinden geliyor. Tanıtılışının 3 sene sonrasında ise ayakkabının Hawaiian enerjisini bir şekilde Calvin Harris’in ‘Feels’ müzik klibinde yeniden yakalayabildiğimizi söyleyebiliriz – Big Sean’ın ormanda iki yanındaki kırmızı papağanları arasında oturduğu kareyi gözümüzün önüne getirince. Tesadüf?

[2015] Pharrell x Adidas “Supercolor Pack”:

11-PharrellxAdidas_Supercolor

Bu işbirliği, bahsi geçen iki ismin bir araya gelip bize verdiği hediyelerden bir başkası. Temelde Adidas Original Superstar sneaker’ının 50 rengi olan koleksiyon, Pharrell’in “I Am Other” projesine dayanıyor. Amaç ise insanları ‘farklı’, ‘özgün’ olmaya teşvik etmek. Pharrell kendi kelimeleriyle hayranlarına “o bateri çalıyor diye bateri çalmamalarını” söylemeye çalışıyor.

[2015] Kid Cudi x Giuseppe Zanotti:

12-KidCudixGiuseppeZanotti

Bu ayakkabı özünde bir işbirliği ürünü olmasa da yine de bu listede olmayı hak ediyor bizce. Tasarımcı Giuseppe Zanotti bu ayakkabıyı 2014 senesinde tasarladı, biz ise bu tasarımla Kid Cudi’nin ayakkabıyı twitter’ında paylaşarak arkadaşına teşekkür edişiyle tanıdık. Tasarım sonradan Zanotti’nin 2015 İlkbahar/Yaz Koleksiyonuna dahil edilerek satışa çıkarıldı. İlginç bir şekilde bir hayvanı anımsatan ayakkabının fütürist ve balona benzer tasarımı ise resmen Kid Cudi diye bağırıyor.

[2015] Kanye West x Adidas:

13-KanyexAdidas

“Yeezy, Yeezy, Yeezy, they line up for days / Nike out here bad, they can’t give shit away”

Sıra geldi Kanye’nin Nike’ı aldatma döneminden bahsetmeye – Adidas ile olan koleksiyon serisi.

3 Aralık 2013’te Adidas, Kanye ile sneaker işbirliğini duyurdu. Bu birliktelik ilk ürünü olan ‘Yeezy Boost 750’yi 14 Şubat 2015’te verdi, onun ise devamında burada incelediğimiz ‘Yeezy Boost 350’ geldi. Yeezy kalabalığı çılgına döndüren koleksiyonlarını satışa çıkardıkça da yukarıdaki şarkı sözlerinde geçen ‘lining up for days’ hakkaten gerçekleşti. Eline bir çift Adidas Yeezy almayı başaran herkes kendini kutsanmış sayarken Kardashian ailesi tasarımları daha satışa çıkmadan çoktan ortalıkta sergiliyordu bile – ki bu da tabii ki Kanye için harika bir ek reklam oldu. Ee, aile bireyleri ayakkabıyla gösteriş yapmasa olmaz tabii, di mi?

Tasarımda dikkat çeken şeylerden biri ise muhtemelen ayakkabının Adidas ürünü oluşuna dair çok az ipucu oluşu, haliyle de ayakkabının daha da Yeezy’nin kendi tasarımı etkisi yaratması. Ayakkabının satışlarına bakılacak olursa Adidas’ın bu durumdan şikayetçi olduğunu hiç sanmıyoruz.

[2015] Drake x Jordan Brand:

14-DrakexJordanBrand

“Jumpman, Jumpman, Jumpman, them boys up to something”

Tamamen “Jumpman”e adanmış bir şarkı ve çok daha fazlasıyla Drake, Jordan Brand’in gelmiş geçmiş en büyük hayranlarından biri. Bu sebeple de bu iki isim arasındaki bir iş birliğinin sürpriz olduğu pek söylenemez. Aslında olay “Air Jordan 10 OVO”dan çok daha öncesinde başladı. Hayranlarının bu ayakkabı serisi için çıldırmalarına ise Drake’in “Air Jordan 8 PE”leri sahne performanslarından birinde giymesi bile yeterli oldu.

12 Eylül 2015’te satışa çıkarılan “Air Jordan 10 OVO”, sonrasında altın renginde de üretildi.

[2016] Pharrell x Adidas Originals “NMD Human Race”:

15-PharrellxAdidas_NMDHumanRace

Bu muhteşem çiftin çocuklarından bir başkası daha: “NMD Human Race”, insanlık ve kültürel farklılığı kutlamak için tasarlandı – Pharrell’den de başka türlüsü beklenemezdi zaten. Bu göz alıcı sarı tasarımın ilerleyen zamanda farklı renk seçenekleri de satışa çıkarıldı, ki bu da hayranların bu ayakkabı için daha da çıldırmalarıyla sonuçlandı. “NMD Human Race”, ailenin en öne çıkan çocuklarından biri olsa da, kesinlikle sonuncusu olmadı.

[2016] Kendrick Lamar x Reebok:

16-KendrickLamarxReebok

‘Ventilator’ bu ilişkinin ilk çocuğu, devamında gelen kardeşleri ise temelde bu modelin geliştirilmiş versiyonları oldu. Ayakkabının arkasındaki ‘Blue’ ve ‘Red’ işlemeleri Kendrick Lamar’ın yerel LA’inin çetelerinden ‘Crips’ ve ‘Bloods’i temsil ediyor. İkisinin bir ayakkabıda bir araya getirilişinin amacı ise iki çete arasında barışı sağlamak – Kenny tarafından tasarlanan bir ayakkabının da farklı bir mesaj taşımasını bekleyemezdik zaten.

[2017] Rihanna x Puma:

17-RihannaxPuma_FentyTrainer

“Fenty” koleksiyonu 2014’te, Puma’nın Rihanna’yı kadın departmanının kreatif direktörü ilan etmesiyle doğdu. Bu koleksiyon bize birçok ürün gösterdi -üzerinde gerçek bir fiyonk bulunduran “Bow” sneaker’ından klasik ‘Creeper’ modeline kadar- ve her birinin de fazlasıyla ilgi gördüğünden emin olduğumuzu söyleyebiliriz. Yukarıda gösterilen model dör renk seçeneğiyle gelen ve sevgimizi fütürist tasarımıyla kazanan “Fenty Trainer Hi”. Ayakkabının iki farklı şekilde giyilebildiğini not etmekte de fayda var – üstteki “Fenty by Rihanna” bandı çıkarılabiliyor.

“Puma x Fenty” koleksiyonunun ses getiren parçaları tabii ki sneaker’lar ile sınırlı kalmadı, koleksiyon aynı zamanda birçok öne çıkan ve Rihanna’nın podyumlarına çok yüksek ilgi kazandıran kıyafet tasarımları da vardı. Ailenin son üyesi ise yine dünya çapında büyük yankı uyandıran “Fenty Beauty” koleksiyonu oldu.

[2017] Travis Scott x Jordan Brand:

18-TravisScottxJordan

Sneak peek’ini 21 Temmuz 2017’de Travis Scott’un Instagram’ından aldığımız bu ayakkabı hakkında ortalıkta henüz pek detaylı bilgi yok. Bu “Jordan Trunner” işbirliği hakkında elimizde var olan bilgi ise Travis’in air.jordan.com’daki röportajı: “Geleneksel bir şey yapmak istemedim. Trunner’ı hiç bu kadar renkli görmemiştim. Farklı bir şey yapmak istedim; modeli farklı bir şekilde görmek istedim“. Biz de Trunner’ı hiç bu kadar renkli görmediğimizi söyleyebiliriz – şimdiye kadar tabii.

[2017] Pharrell x Adidas “Tennis Hu”:

20-PharrellxAdidasTennis

Ağustos 2017 Pharrell hayranları için resmen kutsal bir ay oldu. Değerlimiz, Stan Smith ile birlikte çıkardığı Tennis Hu koleksiyonunu piyasaya çıkarmakla kalmadı, hemen ardından gerçek tenis ayakkabıları da içeren “Adidas Tennis Collection by Pharrell Williams”ı da satışa çıkardı. Her tenis kortu yeşil değildir ve Pharrell bunu koleksiyonunun 3 ana rengini sahaya yansıtarak fazlasıyla kanıtladı.

Tennis Hu koleksiyonunun 2016’da klasik renk seçenekleriyle doğuşu üzerine birçok renk seçeneği ile devamı geldi, fakat en çok ses getiren renklerin geçtiğimiz Ağustos’ta satışa çıkarılan pastel tonları olduğunu söyleyebiliriz. Onun da devamı ise Pharrell’in tenis koleksiyonundaki 3 ana renk seçenekleri ile geldi. Tenis koleksiyonunun kendisi de Pharrell’in günümüz koşullarında sessiz kalmamanın önemini vurguladığı NYC etkinlik serisi “Don’t Be Quiet Please” ile yankılandı ve öncü tenis oyuncuları tarafından US Open’da giyildi.

[2017] The Weeknd x Puma:

21-TheWeekndxPuma

Yine birçok başarılı sonuç doğuran bir ilişki. The Weeknd ve Puman’ın en yeni bebeklerine bir göz atalım mı?

‘XO Parallel’ ilhamını basketbol ayakkabılarından ve askeri botlardan alan pürüzsüz tasarımıyla “Sneaker x Müzisyen” sahnesine adımını attı. Abel’in son zamanlarda müzik dünyasında elde ettiği üstün başarı ile birlikte bu ayakkabı tasarımının da çok ses getireceği şüphesizdi – yıldız çocuğumuz tabii ki yıldız ayakkabısını da hak ediyor, değil mi?

[2017] Skepta x Nike:

22-SkeptaxNike

Yazımızın sonunu sneaker tarihinin en öne çıkan tasarımlarından biriyle noktalamanın vakti geldi. Skepta, Eylül 2017 başında aramıza katılan bu tasarımın üzerinde memleketinin ve kendi favori sneaker’ının nasıl bir etkisi olduğunu açıklıyor.

“Air Max 97 Sk’yi tasarlarken Fas’ın renk paletini dikkate aldık, fakat aynı zamanda 1999 Air Tuned Max’inkini de. İlk kez o zaman bir ayakkabıyı alabilmek için para biriktirmiştim – o yüzden de büyüsünü 97’ye getirmek istedim – beni çocukken ilk gördüğümde Air Max’e hayran bırakan o büyüyü.” Nike’ın resmi sitesinde Skepta, Air Max 97 Sk hakkında detaylı bir röportaj bulunmakta.

Bu ayakkabının büyüsüne kapılmamak elde değil.