G

örselliği, kadrosu ve yalınlığıyla şu sıralar övgüye boğulan Christopher Nolan filmi Dunkirk’ün Hans Zimmer imzalı müziklerinin yediden yetmişe herkeste yarattığı kalp çarpıntılarının sırrı ortaya çıktı!

Ülkemizde 21 Temmuz’da vizyona giren Dunkirk‘e dair okuduğumuz şeylerin genelinde değinilen noktalardan birisi de, filmin tansiyon yükselten müzikleri oldu. Nolan‘ın Inception, Interstellar ve Memento gibi birçok yapımda da birlikte çalıştığı efsane besteci Hans Zimmer‘ın usta ellerinde şekillenen Dunkirk‘ün müzikleri, izleyiciyi filmin karanlık ve gerçekçi atmosferine acımasızca savuruyor ve yarattığı huzursuzluk hissiyle gözünüzü perdeden ayırmanıza engel oluyor.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili konuşan Christopher Nolan konuya açıklık getirerek, filmin bestecisi Hans Zimmer‘ın bu etkiyi yaratabilmek için Shepard tonu kullandığını ve bu sayede filmin temposunun hiç düşmediğini paylaştı bizlerle. Sürekli yükselen ve alçalan notaları bir araya getirerek, dinlenen sesin sonsuza doğru yükseliyormuş gibi algılanmasını sağlayan Shepard tonuna, Queen’in Teo Torriatte (Let Us Cling Together) kaydında, ya da Pink Floyd’un bazı albümlerinde de denk gelenler olmuştur. Bunun sinemaya uyarlanması konusunda ise Nolan ve Zimmer ikilisine teşekkür borçluyuz gibi görünüyor.

İşin detayını ve örnekli hâlini merak edenleri hemen aşağıya alalım: