Birçoğumuz için yaz ayları demek festival ve açık hava müzik etkinlerine kavuşmak demek. Son yıllarda ülkemizde gerçekleştiren festival sayısında belirgin bir artış olsa da kısıtlı mekan yüzünden istenilmeyen tarih çakışmaları da mevcut. Sonuç olarak ben unutulmaz anılarımı, bilinmeyen yerlerde en sevdiğim grupların performansı eşliğinde yaşamak istiyorum diyorsanız bu yazı sizin için yazıldı.

Henüz yaz tatilini planlamadıysan ve Avrupa’da bir şehri gezmenin yanında bunu harika bir festival ile süslemek de istiyorsan sana çok şey istiyorsun demeyiz ama lafımızı da eksik etmeyiz tabii ki. İşte hala bilet bulup katılabileceğin ve geri döndüğünde tüm yıl havanı atabileceğin 11 harika festival.

1. Exit / 9-12 Temmuz, Novi Sad, Sırbistan

Exit Festival

Zaten vizesiz Sırbistan‘a gidebiliyor olmak başlı başına harika bir şey. Üstüne bir de öğrenciler tarafından Balkanlar’daki demokrasi ve barış için başlatılan hareket sonucu kar amacı gütmeyen bir organizasyona dönüşen Exit Festival‘de The Prodigy, Emeli Sande, Gramatik, John Newman, Dixon, Kölsch gibi bir çok farklı müzik türünden başarılı isimleri dinlemek de cabası.

Detaylar: http://www.exitfest.org/en

 

2. Colours of Ostrava / 16-17 Temmuz, Dolni Vitkovice, Çek Cumhuriyeti

Bastille, Česká spořitelna stage

Çek Cumhuriyeti’nin Polonya sınırındaki büyük şehirlerinden biri olan Ostrava, 2012 yılından beri Colours of Ostrava festivaline ev sahipliği yapıyor. Her yıl daha da büyüyen festivalde bu yıl Björk, Kasabian, Rudimental, Caribou, Clean Bandit ve Swans gibi farklı müzik türlerinden özel performanslar dinlemeniz mümkün.

Detaylar: http://www.colours.cz/en/

 

3. Sziget / 10-17 Ağustos, Budapeşte, Macaristan

sziget

Ülkemizde en çok tanınan ve katılımcı olarak ziyaret edilen Avrupa festivallerinden biri Sziget. 1 hafta boyunca devam eden festival, gerek konum olarak gerekse performans sergileyen sanatçılar bakımından Avrupa’nın en iyilerinden. Henüz tüm program açıklanmasa da şimdiden Florence & The Machine, Alt-J, Ellie Goulding, Foals ve Interpol gibi isimlerin performans sergileyeceği kesin.

Detaylar: http://szigetfestival.com/

 

4. Bestival / 10-13 Eylül, Isle of Wight, İngiltere

bestival

Britanya topraklarına ulaşmışken bunu festivalle taçlandırmamak olmak di mi? Adada bir çok güzel festival olsa da bizim gönlümüz The Chemical Brothers, Duran Duran, Tame Impala, Flying Lotu, Jamie xx gibi isimleri programında barındıran Bestival‘e kaydı.

Detaylar: http://2015.bestival.net/

 

5. Dekmantel Festival / 30 Temmuz – 2 Ağustos, Amsterdam, Hollanda

dekmantal festival

Eğer gönlünüz ve kulaklarınız elektronik müzikten yana ise ve bu yaz Amsterdam tatili planlarınız arasında varsa Dekmantel Festival bu isteklerin üzerine konmaya aday. Dixon, Four Tet, Ben Klock, Ricardo Villalobos, Tale of Us gibi bulundukları sahnenin kıdemli isimlerini Amsterdam’da yakalamak isteyenler tarihleri not alsun.

Detaylar: http://www.dekmantelfestival.com/

 

6. Sonar / 18-20 Haziran, Barcelona, İspanya

Sonar Festival

Barcelona‘da Skrillex (bir ara geliyordu sanki İstanbul’a), FKA twigs, Die Antwoord, Duran Duran, The Chemical Brothers, Tiga, Jamie Jones ve daha nicesi. 8 sahneye yayılan ve müziğin sabaha kadar devam ettiği bir festivalden bahsediyoruz.

Detaylar: http://sonar.es/en/2015/

 

7. Electric Picnic / 4-6 Eylül, Stradbally Hall, İrlanda

Electric Picnic

İrlanda kırsalında Blur, Tame Impala, Florence & The Machine, Hot Chip gibi bu yıl yeni albüm çıkaran isimlerin yanında Sam Smith, Belle and Sebastian, Chvrches, Paul Kalkbrenner gibi isimleri dinlemek şansına sahip olmak başlı başına ayrıcalıklı bir durum.

Detaylar: http://www.electricpicnic.ie/

 

8. Gurten Festival / 16-19 Temmuz, Bern, İsviçre

Gurtenfestival

Ben festivale gideceksen çayır çimen uğraşmam daha elit takılırım diyorsanız. İsviçre’nin Bern şehrine konuşlanan Gurten Festival, Ellie Goulding, Patti Smith, Foals, George Ezra gibi isimlerle sizleri bekliyor.

Detaylar: http://www.gurtenfestival.ch/

 

9. Hideout Festival /28 Haziran – 2 Temmuz, Zrce Beach, Hırvatistan

Hideout Festival

Taşı toprağı altın olan olan Hırvatistan’ın Zrce plajına yerleşen ve 5. yılını kutlayan Hideout Festival, bot ve havuz partileri ile 5. yıldızlı tatil köyü gibi. Tek farkı Eats Everything, Loco Dice, Jamie Jones, Maceo Plex, Nina Kraviz, Seth Troxler gibi elektronik müzik sahnesinin kıdemli isimlerini dinleyecek olmak.

Detaylar: http://www.hideoutfestival.com/

 

10. Melt! Festival / 17-19 Temmuz, Ferropolis, Almanya

melt festival

İçinden nehir geçen şehirleri kadar göllerinin yanına yerleşen festivalleriyle de meşhur olan Almanya’nın Ferropolis bölgesindeki Melt!, listedeki en geniş müzik türüne sahip etkinliklerden biri. London Grammar‘dan Flume‘a, Kylie Minogue‘dan David August‘a, Mogwai‘den Bonobo‘ya uzanan özel bir programa sahip.

Detaylar: http://www.meltfestival.de/

 

11. Sonus Festival / 16-20 Ağustos, Pag, Hırvatistan

sonus festival

Camianın ünlü platformu Resident Advisor‘ın desteğini yanına alan ve Hırvatistan’ın eşsiz adalarıdan Pag‘a sığınan Sonus Festival, yazı güneş, kum ve müzik ile sonlandırmak isteyenler için iyi bir alternatif.

Detaylar: http://www.sonus-festival.com/