M

üzik endüstrisinin en değerli markalarından EMI’ın desteğini arkasına alan Terry Burrows, yeni kitabı “The Art of Sound – A Visual History for Audiophiles” ile ses kayıt teknolojisinin tarihini görselliğiyle ele alıyor.

Geçtiğimiz ay tatilim sırasında Londra’nın önemli kulüplerinden Fabric’e gitme şansını yakaladım. Mekanı, ses sistemi ve insanları ile son zamanlarda beni en çok etkileyen yerlerden biri haline geldi. Yakın bir arkadaşıma bu haberi verdiğimde ilk tepkisi “Fotoğraf/video atsana!” oldu. “Abi telefonumun şarjı bitmişti hiç bir şey yapamadım.” dedim. Arkadaşımın hayal kırıklığını tahmin edebilirsiniz. Bana etmediği laf kalmadı. Çünkü maalesef günümüzde kaydedilip paylaşılmayan bir deneyiminin herhangi bir değeri kalmadı.

Yaşadığımız iletişim çağında iki duyunun ön plana çıktığını fark ediyoruz. Ses ve görüntü. Sahip olduğumuz çok fonksiyonlu her teknolojik alet, bu iki duyunun ön plana çıkmasına neden oldu. Glastonbury’i ekrandan takip ediyoruz, metroda Avustralya’da bir evde kaydedilen bir parçayı dinliyoruz. Çünkü ilerleyen teknoloji, deneyimlerin hissiyatını duyularla zenginleştirmenin peşinde. Daha 140 yıl önce Thomas Edison folyo kaplı bir silindire “Mary had a little lamb” sözlerini fısıldayıp ses kaydının ilk başarılı deneyine imza atmışken bugün ses kayıt teknolojisi gündelik hayatın en önemli noktalarından biri haline geldi. Üzerine az düşünülen ama bir o kadar da önemli olan bu konu, “The Art of Sound – A Visual History for Audiophiles” adlı kitap ile ele alınıyor.

Terry Burrows tarafından yazılan “The Art of Sound – A Visual History of Audiophiles” ses kayıt teknolojisinin gelişimini görsel bir yönle açıklıyor. EMI ( Electronic and Musical Industries)’ın yatırımını arkasına alan bu yapıt, gramofondan iPod’a kadar uzanan (Akustik – Elektronik – Manyetik – Dijital) dört ana dönemi kaleme alıyor. Her çağın dönüm noktalarına yoğunlaşan kitap, çığır açan teknolojilerin teknik çizimlerinden, ürünün döneme olan etkisine kadar her detayı sade bir dille ses meraklılarına aktarıyor.

Her müzik severin kütüphanesinde bulundurmak isteyeceği “The Art of Sound – A Visual History for Audiophiles”I satın almak isteyenleri buraya yönlendiriyoruz.