Müzik yayın servislerinde artan ilgi ve rekabetin arasına geçtiğimiz günlerde Apple, ‘Apple Music’ isimli uygulamasıyla dahil olmuştu. Müziğin dijital ortamda her geçen gün artan tüketimini ve büyüyen pasta diliminden kendi payına düşeni arttırmak isteyen Google, müzik yayın kanalı ‘Google Play Music‘i ücretsiz kullanıma açtığını duyurdu.

Şimdilik sadece Amerika topraklarında iOS ve Android kullacılarına açık olan uygulama çok yakında tüm dünyada erişilebilir hale gelecek. Ücretsiz uygulama müzik kataloglarının tamamına ulaşma imkanı vermesinin yanında, playlist oluşturup şarkı, sanatçı ve albüm bazlı istasyonlar oluşturmanıza olanak sağlıyor. Bu noktaya kadar benzerlerinden pek bir farkı olmayan Google Play Music, ücretsiz üyeliğinde 50.000 şarkıyı kütüphanesinde barındırma ve offline dinleyebilme imkanı tanıyor.

Ücretli üyelik için 9.99 dolarlık bir fiyat belirleyen Google, ilk 30 günü kullanıcılarına ücretsiz olarak sunacak. Benzer şekilde ‘freemium’ bir giriş vaadeden Tidal ve Apple Music, label’lara yapacakları ödemede yaşadıkları sıkıntılardan dolayı bu özelliği iptal etmek zorunda kalmışlardı.