D

aha önce 2018 yılını pas geçireceğini duyuran Glastonbury Festival’in müzik sahnesindeki yokluğunu hissediliyor. 2019’da nasıl bir içerikle geri döneceklerini merak ettiğimiz Glastonbury cephesinden festivalin yarattığı çevre kirliliğiyle ilgili bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde BBC Radio 6‘e konuk olan Glastonbury‘nin yardımcı organizatörü ve yaratıcısı Michael Eavis‘in kızı olan Emily Eavis, 2019 yılında festival alanındaki kirliliğin başlıca sebeplerinden biri olan plastik şişeler için yeni proje üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Projenin halen ilk aşamada olduğunun altını çizen Eavis, amaçlarının festival alanında plastik şişe kullanımı yasaklama ve atık malzeme miktarını minimuma indirme olduğunu söyledi. 2014 yılında ücretsiz su doldurma istasyonlarını festival alanına yerleştiren Glastonbury cephesi, “Çiftliğini sev, geri bir şey bırakma” sloganıyla ilerlese de her yıl yaklaşık 1 milyon plastik şişe atığının ortaya çıkmasına engel olamıyordu. Her yıl festival sonrası alanı temizlemek adına kapsamlı bir çalışma yürüten festival organizatörlerinin, bu açıklamanın ardından daha kökten bir çözüm bulma yolunda olduklarını öğrendik. Projenin detayları henüz ortaya çıkmadığından şimdilik bekleme aşamasındayız.

Tüm bu çevre kirliliğinin yanında Glastonbury tarihinin en iyi 10 performansına kulak kabartmak isteyenleri şuraya alalım.