Tıpkı Neil Young ve Leonard Cohen gibi, Kanada’nın bize verdiği az ve öz güzelliklerden biri Rufus Wainwright.  Müthiş karizması, büyülü sesi ve onu sahnede diğerlerinden ayıran teatral havasıyla, bizlerin gönlünde yer etmiş bir adam.

Folk müzik denilince korkan, uzak duran insanları yakından tanıyorum. Çünkü ben de onlardan biriyim. Hiçbir zaman tarzım olmadı. Ancak Rufus Wainwright çok farklı bir adam. Folk müzik yaptığı doğru, ancak asla sanmayın ki Rufus’un müziğinde içinizi bunaltan o ritmik gitar sesi, daha önce binlerce kere anlatılmış sıkıcı sözler olsun.

Ben müzik konusunda biraz eski kafalı bir adam olsam da, günümüzde indie melodilerinin yardımıyla oldukça başarılı işler çıktığını inkar edemem. Ümit verici gruplar ve vasatın oldukça üstünde söz yazarları var. Ancak ne yazık ki bir Tom Waits, Leonard Cohen ya da Bob Dylan karizmasında, kalibresinde fazla isim görünmüyor günümüzde. İşte Rufus Wainwright, burada devreye giriyor. Seneler sonra, bizim çocuklarımızın gece geç saatlerde alkollüyken açıp saygı duruşunda bulunacağı bir adam bu. Bizlerin ilerde çocuklarımıza anlatacağımız bir adam.

Diskografisi kalabalık, ödülleri de öyle. Burada tek tek anlatıp sizi sıkmak istemem. Yorumculuğundan bahsetmek istiyorum. Kendi yazdığı müthiş şarkıların yanında, yaptığı coverlarla da ünlüdür Rufus. Özellikle bilinen cover’ları Leonard Cohen’dandır. Başkalarının şarkılarını alır, kendine uyarlar ve öyle söyler ki, sevdiğiniz bütün şarkıların onun ses tellerinden çıkıp kulaklarınıza gelmesini istersiniz. Beatles cover’ı Across The Universe’e de ayrı bir şekilde dikkat çekmek isterim, zira gereğinden fazla başarılı. (bkz: orijinalinden iyi olan cover’lar)

Aile mesleğini devam ettiren bu hisli adamın annesi, babası ve kız kardeşi de folk sanatçıları. Bu bilgi de aklınızda bulunsun. Özellikle gay olduğunu kabullendikten sonra çok daha rahat ve başarılı işler yapmış olan Rufus Wainwright, sadece sizin tarafınızdan dinlenmeyi değil, daha da fazlasını; büyük bir saygınlığı hak ediyor. Hak ettiği saygıyı vermenizi umarım.

Rufus Wainwright – Perfect Man 

Rufus Wainwright – Across The Universe