2013 yılında Tel Aviv – İsrail’de kurulan Garden City Movement, öncelikli olarak solist Johnny Sharoni‘nin gitar ve klavyeden sorumlu Joe Saar ile Lorena B adlı bir grupta birlikte çalmasıyla ortaya çıktı. Lorena B‘nin dağılmasının ardından DJ ve gazeteci Roi Avital  ile yolları kesişen ikili, birlikte başladıkları kariyerlerinin ikinci single’ı ve en önemli adımı olan ”Move  On”u kaydetti.

Yayınladıkları dört şarkılık ilk EP “Entertainment“dan çıkan ilk single “Casa Mila” öncelikli olarak BLDG5 Records‘un “Ground Floor” adlı toplama albümünde yer aldı. EP’ye adını veren “Entertainment” dans pistine uygunluğuyla dikkat çekti. Ben ve dinleyen herkesin favorisi olan “Move On“, Garden City Movement‘ın üzerinde düşünerek yazdığı sözler ve inanılmaz gitarıyla etki alanını büyütmesini sağladı. Yayınlandığı dönemde bir çok playlist’te başı çeken “Move  On“un tanınmasının en büyük sebeplerinden biri, her ne kadar orjinalinin yerini tutmasa da, Youtube kanalı Majestic Casual‘ın “Teen Daze Remixi yayınlanması oldu. “The More You Make It“in  indie dokunuşları ve eğlenceli tavrıyla sona eren Entertainment, bir çok plak şirketinin de ilgisini çekmeyi başardı.

Casa Mila“nın devamı niteliğinde ve iki EP arasında bir köprü görevi gören “Terracotta“, 2014 yılında yayınladıkları ikinci EP “Bengali Cinema“nın açılış şarkısı oldu. Çok daha fazla canlı enstrüman ve sample kullanılan albümde “Love  + Loss” ve “Lir” gibi yoğun ve oryantal şarkılar, albümü bir üst noktaya taşırken, “Bengali Ciema” gelecek projeler adına herkesin ağzına bir parmak bal çalmayı başardı.

“Terracotta” is kind of the main link between the two EPs. In some way the song is a continuation to our “Casa Mila” track. I think it’s going to be a trilogy, but you’ll have to wait for our album to see..

Yeni EP öncesi turneye çıkan Garden City Movement, dinleyici kitlesini arttırmak ve yaptıkları müziği paylaşmak adına dönüm noktası denilebilecek Glastonbury 2014‘te sahne alırken aynı zamanda Boiler Room Tel Aviv’de yarım saatlik bir performans sergiledi.

6 Nisanda The Vinyl Factory ve BLDG5 Records iş birliğiyle piyasaya sürülecek “Modern West“den yayınlanan “My Only Love” ve “Recollections” muhteşem bir dönüşün habercisiyken, Garden City Movement kulak kabartılması gereken isimler arasında yerini alıyor. 

FACEBOOK