Garbage’i bir kalıba koymak anlamlı gelmiyor ilk dinlediğim zamanlardan beri. Rock,pop ve elektronik müziği hissettiren gruplardandır Garbage.

Toplama bilgisayarların hayatımızda olduğu dönemde dinledim Garbage’i ilk kez ve Amerikan müzik piyasasında önemli işler yapmış  Steve Marker, Duke Eriksson, Butch Vig gibi prodüktörler ve karizmatik sesli kadın Shirley Manson bir araya gelmesiyle oluşan grup ile ilk tanışmam ‘Bleed Like Me‘ albümü öncesine denk düştü. ”Nobody Loves You” gibi Garbage’in kendisini de özetleyebileceğimiz gizemli ve aşık bir ruha sahip şarkıyı dinler dinlemez beni  de birçoğumuz gibi kendine çekti. O dönem James Bond filmi için yaptıkları “the world is not enough” soundtrack’i ile de bağımız güçlendi. (Ki rahmetli Müslüm Gürses’in sesinden ”Bir Ömür Yetmez Ki” olarak da sonraki zamanlarda dinledik) Tabi ardından önceki albümleri keşfetmeye koyuldum ki dinleyen birçoğumuz gibi özellikle ‘Only Happy When It Rain’, ‘You Look So Fine’, ‘I Think I’m Paranoid’, ‘Androgyny’, ‘When I Grow Up’, ‘Milk’ ve ‘A Strock of Luck’ vazgeçilmezlerim oldular.

Sonrasında daha rock bir altyapıyla hazırlanan ‘Bleed Like Me’ çıktı. Şüphesiz  önceki elektronik tabanlı albümleri o kadar sevmişken daha sert bir albüm, beklentilerimle örtüşmedi ancak ‘Bleed Like Me’, ‘Why Do You Love Me’ gibi güzel hitleri de bir köşemize sakladık.

Yeni albüm geldi gelecek derken 7 yıl aradan sonra ‘Not Your Kind of People geldi. Daha az elektronik, daha bulanık gitar sound’larına sahip albüm albümü yıllardır bekleyenlere ilaç gibi geldi. Albüm 2012 albüm satışlarında Billboard listesinde 17. Sırayı gördü ki bu noktada 90’lı yıllara damga vurmuş bir grup rock grubunun, aradan 7 yıl geçmesine rağmen, bu denli bekleniyor olması önemli.

Ve şimdi grup önümüzdeki bahara çıkarmayı planladıkları albüm için yeniden bir hazırlık içerisinde. Albüme dair ipuçları henüz gizemini koruyor ama öyle ki Portishead örneğinde olduğu gibi 10 yıllar sonra gelen albüm de bir sene sonra gelecek albüm de hala bu şekilde sağlam müzik yapan gruplar için aynı süre; neticede beklemeye değer!

Shirley Manson için ayrı bir dipnot eklemezsem olmaz: Aggness Dyne ve bilhassa Kate Moss moda dünyası için ne ifade ediyorsa Shirley Manson da müzik dünyası için aynı rafta durur gözümde. Kışkırtıcı bir karizma örneğidir Shirley Manson. İsmiyle bütünleşmiş kızıl saçları ve beyaz teniyle zarif, duruşu ve sesiyle asidir. Yeni albüm ve imajını heyecanla bekliyorum!