Albüm Puanı: 7.7/10

Yayınlanma Tarihi:  31 Mart 2014

Label: Hospitality Records 

Top 4

1 Major Happy

2 Shine (feat. Tudor)

3 Forrest Fires

4 Bladerunner

Hospital Records için dünyanın en önemli DnB labellarından biri olduğunu söylersek yanılmayız. Tony Colman, aka London Elektricity hazretlerinin underground elektronik müzik alemine katkılarını göz ardı edemeyiz. Hospital Records’un kurucusu olmasının ötesinde yaptıkları ve yapacaklarıyla kendisini uzun yıllar evvel kanıtlamış biri. Hele ki stabil, birbirinin kopyası müzik türlerinin hegemonyasındaki elektronik müzik deryasına değişiklikler katmak, herkesin gelip dinleyebileceği, eğleneceği, göbek atacağı event’leriyle de birçok kesimden dinleyicinin gönlünü çalmayı bilmiştir. İşte bu noktada Tony Colman’ın Exeter çıkışlı iki genç Fred Vahrman (aka Fred V) ve Josh Jackson’a (aka Grafix)verdiği fırsatı ikili çok güzel kullanıp başarılı bir albüme imza atmış.

Bu ikiliyi daha önce çeşitli DnB toplama albümlerindeki şarkılarıyla tanıdım. Özellikle de albümde yer alan Major Happy ile beni bam telinden vurmayı başarmışlardı.

Sound’ları genel olarak liquid dnb üzerine kurulu olmasına rağmen ikili müziklerini çok farklı tarzlardan besleyerek ve kayıtlarındaki enstrümanları canlı çalarak kısa zamanda özgün olduklarını kanıtladılar. Kendileri Annie Mac, Zane Lowe, Friction, MistaJam gibi BBC Radio1’ın önemli DJ’leri tarafından desteklenip, bu DJ’lerin programlarında bol bol duymaya başladık.

2014’ün başlarında verdikleri debut albüm haberiyle bizi heyecandan kudurtan ikili, geçtiğimiz aylarda Recognise adıyla bu ilk albümlerini Hospital Records etiketiyle yayımladı.

Albümden söz edecek olursak, klasik ve şaşırtıcı. Temel DnB kurallarını göz ardı edip yenilikçi bir bakış açışısyla inşa edilmiş. İkilinin ilginç sample tekniği (bu teknik kenarda köşede kalmış kayıtları minik minik kırparak ve birbiri oryente ederek melodiyi oluşturma tekniği) şarkılarda göze çarparken, synthesizer ve gitarların canlı çalınması hatta DnB şarkılarında gitar solosu duymamıza neden olmaları bu genç yaşlarında bu işi hakkıyla yaptıklarının kanıtı.

Öte yandan albümde salt DnB türüne yakınsak şarkılarla bezeli değil. Let Your Guard Down, Better Times Are Coming, Sick of All Your Secrets  sıradışı ve deneysel tatların mevcutluğu albümü dinlenebilir kılan diğer etmenlerden.

Öte yandan ilk defa Dnb dinleyecek bir dinleyici için albümü önermek hatalı olur. Zira bu janrın yıllardır birikerek ilerlediği ve gelişen teknolojiyle beraber kayıtların duruluğu ve albümün diğer Dnb çalışmalarına göre daha hip ve deneysel olması ilk defa dinleyecek olanlara tavsiye etmek,  bu türle dinleyici arasındaki kurulacak köprüyü baştan yok etmek olur. Bu da albümün negatif yanı olarak nitelendirebiliriz.

Özetle bu senenin başarılı albümlerinden biri. Dnb türüyle sıkı fıkıysanız mutlaka bu albümü tedarik edip, güzel bir sistemle keyifle dinlemeye koyulmanız farzdır.