Albüm Puanı: 8.8/10

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2014
Label: Warp Records

Öne Çıkan Şarkılar:

  • Tesla
  • Coronus, the Terminator
  • Moment of Hesitation
  • Turkey Dog Coma

 

Steven Ellison, aka Flying Lotus, ikibinli yılların elektronik ve hip hop müziğine getirdiği muhteşem sound’u ile adını müzik literatürüne sağlam harflerle kazıması hemen hemen her çevrede şimdiden onaylanmış durumda. Flying Lotus, geçtiğimiz günlerde diskografyasının son ürünü ‘You’re Dead‘ ile tekrar karşımıza çıktı.

Ellison, ilk uzunçaları ‘1983’ten bu yana left-field hip hop janrının yepyeni halleriyle karşımıza çıktı en kaba tanımla. Bununla beraber geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki en doğru sound’u üretme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadı. Son albümü ‘Until the Quiet Comes’ da jazz müziğini bolca kullanması, bir sonraki albümleri için referans olma eğilimindeydi. İşte bu noktadan itibaren son çalışması ‘You’re Dead’in jazz – fusion hegamonyasında olmasını diskografyasının en jazz yoğunluklu çalışması olarak nitelendirebiliriz.

‘You’re Dead’, otuz sekiz dakikalık süresi ve ondokuz şarkılık listesiyle aslında bir bütünlük albümü. Yani Ellison albüme bütünlük kompoze edip sonradan parçalara bölmüş gibi bir durum söz konusu. Bu durum albümün genel akışkanlığını çok güzel karakterize etmiş. Zaten daha önce de bahsettiğim gibi jazz- fusion odaklı çalışmanın nimetlerinden güzelce faydalanmış.

Albümde jazz – fusion sound’unun yanı sıra bolca Ellison’ın ustalıkla yaptığı deneysel hip hop havası da mevcut. Sadece bununla kalmayan Ellison, electronica, soul, psychedelic, funk türlerini de yedirmiş albüme. Yer yer Geore Benson, Funkadelic, Gabor Szabo, J Dilla esintileri duymak mümkün.

Bu zorlu türlerin harmanı ve kullanımı, enstrümanlar canlı çalınıp kaydedilmesine de ortam sağlamış. Jazz efsanelerinden Herbie Hencock bu albümde konuk sanatçı listesinin en üst sırasında yer alıyor. Hencock’un kayıtlar aşamasında Ellison’a çokça yardımı dokunmuş. Ayrıca bir diğer efsane Ennio Morricone’nin yardımlarını da göz ardı etmek olmaz. Bunların yanında Kamasi Washington, Angel Deradoorian, Kendrick Lamar, Snoop Dogg, Deantoni Parks, Niki Randa, Thundercat albüme katkıda bulunan diğer isimler arasında yer alıyor.

Kısaca ‘You’re Dead’, senenin en başarılı ve Ellison’ın diskografyasının en klas çalışmalarından biri. Böylesine güzel bir albümü her daim dinlemek mümkün değil. Ellison’ın bu durumun farkında olması böylesine başarılı kayıtlar yapmasına daha da imkan sağlıyor.