V

incent Fanton, Fransa – Yeni Zelanda çıkışlı prodüktör/müzisyen bilinen adıyla French Kiwi Juice, 12 yaşında gitar çalmaya başlamasıyla kendini müziğin içinde buldu ve funk, soul, hip hop derken hemen her tür müziği dinleyen FKJ, 13 yaşına geldiğinde gitar dışında piyano ve saksafon çalmaya başladı. 23 yaşında olan ve hali hazırda üç EP yayınlayan Vincet Fanton, birbirinden leziz şarkıları bir araya getirmeyi görev edinmiş Youtube kanalı TheSoundYouNeed’in albüm tanıtım partisinde canlı çaldığı setle henüz adını duymamış herkese kendini tanıtmayı başardı.

2012 yılında yayınladığı beş şarkılık ilk EP’si, ‘The Twins’ ile yeteneğini sergilemekten kaçınmayan FKJ, dans müziğinin en heyecanlı noktasına parmak bastı. Saksafon solosuyla gönüllere taht kuran ‘Street Walkini buram buram French Disco kokan piyanoları, vokalleri ve gitarın büyüleyici dokunuşuyla ‘The Twins’ izledi. Albümün funk yüzünü ortaya çıkaran ‘Bad Habbit’ sonrası ‘Tell Me The Truth’ ardından şarkının tam ortasında yağmurun ve vokallerin benzersiz uyumuyla sizi kendine çeken ve bir kez dinlemekle yetinmeyeceğiniz ‘Lying Together’, bence albümün en duygu yüklü şarkısı olarak kapanışı yaptı.

2013 yazına damga vuran albümlerden biri olan ‘Time For A Change’, FKJin dinleyici kitlesini sağlamlaştırmasına ve kullandığı sample’larla adından söz edilir hale gelmesine de olanak sağladı. ‘Time For A Change’ ile özünden kopmayıp, yeri geldiğinde R&B, funk, ve 70’ler disco’yu modern bir hale getiren FKJ, hemen herkesin kalbini çaldı. The Isley Brothers – Take Me in Your Arms (Rock Me a Little While)‘  sample’ını kullandığı ‘Instant Need’ Fransız ikili The Geek x Vrv dolaylarında gezerken, Nina Simone – Feeling Good ‘un sample olarak kullanıldığı ‘Unchained’ dinledikçe büyüyen bir şarkı halini aldı. Synth’leri ve tekrarlanan vokalleriyle ‘Between Moods’ ardından ‘So Much To Me’ albümün diğer şarkılarına nazaran sakin duruşu ve FKJ‘in müziğinin temel sayılabilecek muhteşem gitarlarıyla yumuşak bir kapanış yaptı.

FKJ, 2014 Eylül ayında dört şarkıdan oluşan üçüncü EP’si Take Offu yayınladı ve daha ilk şarkısından diğer iki EP’ye göre  çok daha oturaklı ve olgun bir müzik ziyafetiyle karşılaşacağımızn habercisi oldu. Misafir vokaller kullanmaya başlayan ve bu durumun ne kadar doğru bir karar olduğunun bilincine varmış gibi duran FKJ, deep sound’u, caza kaçan piyanoları, sert bassları ve davullarıyla Waitingi dinleyiciyle buluşturdu. Damon Trueitt’in keyif verici vokalinin gözler önüne serildiği soul ve elektronik müziğin kaynaşma noktası ‘Higher In Love‘ı, tadından yenmez  ‘Learn To Fly’ takip etti. Yeni bir sürprizle karışımıza çıkan ve Amy Winehouse –  Stronger Than Menin sample olarak kullanıldığı ‘Open The Door’ ile kapanış yapan albüm, büyük ses getirirken akustik enstrümanların elektronik düzenlemelerle buluştuğu hatırı sayılır ve gözden kaçmaması gereken bir albüm olarak raflarda yerini aldı.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD