Ağustos 2012’de sessiz sedasız müzik piyasasına giriş yapmaya çalışsa da Sayın FKA Twigs, ilk EP’si EP [Twigs]‘iın gözardı edilemez başarısı ve Ache‘in karşı konulamazlığı ile zaten sonraki çalışmaları, özellikle R&B müzik piyasasını yakından takip edenler için dört gözle beklenenler listesinde yerini almıştı.

Güney İngiltere’nin Gloucestershire kasabasından dansçı olma hayalleri ile 17 yaşında ayrılmış ve şu an 25 yaşında olan şarkıcı müzikal çalışmaları ile şimdiden The Guardian yazarı Paul Lester’in Gelecek Vadeden Deneysel R&B sanatçıları hakkındaki yazısındaki kadın şarkıcılar listesinde yerini almış oldu. 17 Eylül’de the XX, SBTRTK gibi son dönemin dikkat çeken yeni yıldızlarını müzik dünyasına takdim eden Young Turks şirketiyle anlaşmalı 2. EP’si EP2 genç sanatçının bilinmeyen yönlerini biraz daha gün ışığına çıkarıyor ve müzik piyasasına “Water Me“, “Pappi Pacify” gibi toplam da 4 tane, kendi klasmanını yaratacak nitelikte yeni şarkılar armağan ediyor.

Jamakialı bir baba ve yarı İspanyol bir annenin tek çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı yaşadığı kasabada tek düze devam eden hayatını renklendirmek için gittiği müzikhol etkinliklerinde sesiyle farkediliyor kısa sürede. Yine de o zamanlar aklından çıkaramadığı bale onun doğduğu kasabayı “hiç uyumayan şehir” için asıl terkediş sebebi oluyor. 5-6 haftalık bir deneme süresi sonrasında dansın değil asıl müziğin onun ilhamı olduğunu anlıyor ve bu sevgiyi bir daha bırakmıyor. O günden beri hep yazıyor ve ama arada bir bale, modern ve hip-hop dans derslerini almayı da ihmal etmiyor.

17 Eylül’de çıkan EP2‘nun çekilen videolarında, şarkı sözlerinde, ritimlerinde, yüksek oktavda fısıldayarak okuduğu mısralarında hep bu sanat dolu, gürültülü ortamlara hala alışamamış, biraz içine kapanık ve küçük kapalı dünyasında 25 yıla sığdırabileceğinden çok daha fazla duygu ve derinliği barındıran genç bir kadının sırları var.

EP2‘nun geneline yayılmış olan yoğun yavaşlık, kimisi tarafından fazla “ağır” olarak karşılanabilir. Ne de olsa derin sular ağırdan akardı… Ambient efektlerin, trip-hop, R&B tınılarının şarkının gidişatını yönlendirdiği, deneysel çalışmanın asıl etkisi şarkının kendisine olduğu kadar videolarına da bir o kadar dikkat vermekten geçiyor. Özellikle “Pacify Me” klibinde şarkıyı söylerken izleyeceğimiz FKA Twigs’e eşlik eden partneriyle birlikte bu siyah beyaz formatta verilmek istenen mesajın bizzat tercümesini paylaşıyor.

‘Pappi Pacify’: