Albüm Puanı: 4.5/10

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2014

Label: Ed Banger Records

Paris semalarından çıkan Fabien Pianta aka Feadz, elektronik – hip hop olarak tanımlayacağız hibrit sound’u ile uzun zamandır kendine saygın bir yer edinmişti elektronik müzik sahnesinde. Ayrıca şarkıcı Uffie ile yaşadığı aşkla da popülerliği tavan yapan Feadz’in yıllardır beklenen debut albümü “Instant Alpha” geçtiğimiz aylarda Ed Banger Records etiketiyle yayımlandı.

Albümü dinlemeye başladığınız andan itibaren ilginç bir sound sizi bekliyor olacak. Fakat bu ilginç sound’u negatif olarak algılamanız daha güzel olacaktır. Zira Feadz’in kafasındaki yapıyla, ortaya koyduğu üretimler arasındaki bariz farkı rahatça anlayabileceksiniz. Bu albümde fazla denenmişliğin verdiği bozunmalar daha ilk anlardan kulaklarınızda yankılanmaya başlıyor. Kullanılan sample’lar güzel olasına rağmen melodiler, köprüler, pasajlar yer yer çok yetersiz, yer yer  çok alakasız, yer yer de çok bayıcı bir halde karşımıza çıkıyor. Feadz, hip hop müziğini elektronik müzikle hibritleme noktasında çok sıkıntılı dakikalar yaşanmış.

Tabii ki de Feadz’i burada yerden yere vurmak hatalı olur. Ancak Feadz gibi müzisyenlerin temel sıkıntısı tekli, mini albüm ve toplamalarda boy göstermekten çok iş üretim sahasına gelince tıkanmaları iyice belirginleşiyor. Hal böyle olunca yola albüm yapma sevdasıyla çıkan bir müzisyen saçmalamaya başlıyor üretim yapacağım derken. Kafası  albüm üretim disiplinine oturmamış müzisyenlerin bu tip faciaları su yüzüne çıkarması da kaçınılmaz oluyor.

Albümde hit, popüler potansiyelli ya da öne çıkan bir şarkı yok. Biraz daha bütünden bakılıp üretilmiş. Bunu da albümün en büyük artısı olarak söyleyebiliriz. İkincil olarak da albüm sonlara doğru biraz daha akmaya başlıyor ancak yine de kurtarmıyor. Feadz’in yapmak istediğini yapamamış ve ortaya bu vahim bir çalışma çıkmış. Umarım bundan sonraki çalışmaları daha doyurucu ve tatmin edici olur.