G

eçtiğimiz günlerde Londra’nın ünlü gece kulübü fabric‘in polis soruşturması için kapatıldığını sizelere şurada bahsetmiştik. Peş peşe yüksek dozda uyuşturucu kullanımından ölümlerin yaşandığı fabric’in lisansı Islington Konseyi tarafından askıya alınmıştı. İki haftadır kapalı olan fabric’in yeniden açılması için bir chance.org üzerinden bir kampanya başlatıldı.

İlk etapta yaşanan ölümlerin ardından polisle iş birliği yapıp kulüp içindeki tüm operasyonu sorgulayacaklarını ve bu yüzden geçici olarak tek bir hafta sonu kapalı kalacaklarını duyuran fabric yönetimi için durum beklenenden çok daha farklı gelişti. Daha önce bulundukları bölgeye ait Islington Konseyi ile gece kulüplerindeki güvenlik konusunda (konsey gece kulüplerinin önünde uyuşturucu konusunda eğitilmiş köpeklerin olmasını istiyordu) mahkemelik olan fabric, geri adım atmayıp bu davadan galip ayrılmıştı. Fakat gece kulübünde son aylarda iki 18 yaşındaki gencin hayatını kaybetmesi ve sonrasında başlatılan soruşturma, Islington Konseyi’ne fabric’in lisansını askıya alma fırsatı tanıdı.

Hali hazırda sıkıntılı günler geçiren Londra gece hayatında en son Shapes‘in kapatıldığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Şehrin valisi Sadiq Khan, daha önce vadettiği gibi gece hayatının sorunlarıyla ilgilenmemesi son dönemde bir çok kulübün ayakta kalmasını zorlaştırdı. Tüm bunların üzerine Islington Konseyi, fabric için 6 Eylül’de karar alacağını duyurunca gece kulübünün prometer’ı Jacop Husley, chance.org üzerinden bir kampanya başlattı. Kısa sürede hem DJ ve prodüktörlerden hem de elektronik müzik sevenlerden büyük destek alan kampanyanın sonucundan konseyin nasıl bir karar alacağı bilinmez fakat Husley’in aşağıda belirttiği gibi fabric, bir gece kulübünden çok daha fazlası.

“Bu kampanyayı başlatmamızın sebebi, kulüp topluluğunun ve o kültürün yaş, para, renk veya cinsiyet ayrımı yapmadan herkesi kucaklayıcı bir yapıya sahip olduğunu insanlara göstermek.” açıklamasıyla Husley, neyin önemli olduğu tekrardan vurgulamış oldu. Jamie Jones, Alex Metric, Modeselektor, Seth Troxler ve Carl Craig gibi bir çok isimden destek alan fabric için 6 Eylül’de nasıl karar alınacağı merak konusu.