D

okuz hafta içinde iki 18 yaşında gencin yüksek dozda uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybetmesinden sonra gece kulübü lisansına konsey tarafından el konulan Fabric’ten sonunda müjdeli haber geldi. Uğruna kampanyalar düzenlenen ve destek amaçlı bir çok farklı şehirde etkinlikler düzenlenen Fabric, daha katı lisans koşulları ile yeniden açılacak.

Geçtiğimiz ağustos ayında mühürlenen ardından da işletme lisansına el konulan Fabric, Londra gece hayatının yoğun bir şekilde tartışılmasına neden olmuştu. Başlattıkları #saveculture kampanyası ile bugüne kadar 327,000 pound toplayan Fabric, Islington Konseyi ve Metropolitan Polisi ile yaptığı anlaşma gereği ortaya çıkan 32 yeni şartı yerine getirdiği takdirde işletme lisansına yeniden sahip olacak.

3500

155 sayfadan oluşan yeni lisans koşulları arasında 19 yaşından küçüklerin mekana girememesi, daha kapsamlı mekan içi görüntüleme, ID taraması ve her hangi bir uyuşturucu ile yakalandığında ömür boyu gece kulübünden men gibi maddeler yer almakta. Fabric’in yeniden açılması elektronik müzik alt kültürü açısından sevindirici olsa da bu denli ağır koşulların savunulan değerleri de zedelediği aşikar.

Bu ay yayınlanan Moderat röportajında Gernot’a sorduğumuz bu tarz mekanların önemli ile ilgili soruya verdiği cevap aşağıda.

Fabric London’ın kapatılmasına karşı yapılan #savefabric kampanyasına destek verdiniz. Fabric özelinde bakıp genel konuşacak olursak bu gibi mekanların hem elektronik müzik hem de gece hayatı için önemi nedir?

“Benim için elektronik müzik hiç bir zaman sadece gece hayatından ya da hafta sonları keyfini çıkardığım bir şeyden ibaret olmadı. Elektronik müzik size özgür yaşamayı gösteren bir şey. Burada asla unutmamamız gereken aslında Batı dünyasında, ki siz de bunun bir parçasısınız, elimizde bir armağan olduğu – kendini ifade etme özgürlüğü, huzur ve uyum içinde yaşama isteği. Benim için elektronik müzik veya tekno müzik sınırlar olmadan tadına varabildiğiniz şeyler. Kadın, erkek, gay veya hetero, beyaz, sarı, kırmızı – fark etmiyor. Bir polis veya bir asker de bir kulübe gidip, dans pistine çıkıp bunun bir parçası olabilir, o an bir şeye dahil olur, bir şeye karşıt olmayı bırakır. Unutmamamız gereken önemli noktalardan biri de, siyasi saçmalıkların, din ve insanlık üstüne yaratılan tartışmaların amaçsızlığı aslında – önemli olan kalbinizin size söylediğini dinlemek. Ben huzuru ve sessizliği severim, ama özgürlüğün tehlikeye atıldığını görürsem de, buna karşı çıkmam gerekir. Böyle bir şey gördüğünüzde fikrinizi söylemelisiniz. Bir duruş sergilemek önemli.”