Albüm Puanı: 6.7/10

Yayınlanma Tarihi: 7 Temmuz 2014
Label: Epic Records

Öne Çıkanlar:

1. Take Me as I Am
2. Seen You
3. Innocent Minds
4. Longest Goodbye

Britanya’nın popüler müziğe katkısını da göz ardı edemeyiz. Birçok isim özellikle son yıllarda önemli liste başarılarına imza attı hem de underground İngiliz müziğinin de katkılarıyla. Bunlardan biri de Example aka Elliott Gleave. Özellikle ‘Kickstarts’, ‘Changed The Way You Kiss Me’, ‘Stay Awake’, ‘Say Nothing’ parçalarıyla adını sıkça duyuran Example, stüdyo albümü, ‘Live Life Living’ı geçtiğimiz günlerde dinleyicilere sundu.

The Streets keşfi olan ve ilk albümü What We Made’i onun yardımlarıyla çıkaran Gleave, bu albümlerde British Grime türünün en güzel örneklerinden birini sunmasına rağmen ticari başarısı tatmin edici seviyede değildir. Bununla birlikte İngiltere önemli bir rapper kazanmıştı. Sonraki dönemde plak şirketini değiştirerek ve yanına önemli prodüktöleri alıp yaptığı ‘Won’t Go Quietly’ ile önemli bir çıkışa imza attı. Ardından gelen ‘Playin In The Shadows‘ ile ticari açıdan çok başarılı ve popülerlik açısından kendini tüm dünyaya tanıtan albümünü piyasaya sürdü. Yine bu albümde Feed Me, Faithless, Nero, Skream gibi İngiliz elektronik müziğinin önemli isimleriyle çalıştı. Bir sene sonra ise ‘The Evolution of Man‘ albümünü piyasaya süren Gleave’in bu albümü yerini korumak adına tam tabiriyle daha garantici bir düşünceyle yapılmış.

The Evolution of Man‘ albümünün turnesini kısa tutan Gleave, yeni albüm çalışmalarınına başladığını ve bizlere çok daha farklı bir Example sunacağını, ayrıca rap müziği rafa kaldırdığını ve köklerine geri döneceğini söylediği demeciyle birçok kişiyi heyecanlandırmayı başararak beklentileri yükseltti. 2013 yılının Kasım ayında yeni albümden  ‘All The Wrong Places‘ isimli ilk single’ını yayınladı. Example, başarılı atmosferinin yanı sıra hard trance etkisinin bolca olduğu ve breakbeat, rave gibi türlerin desteklediği bu şarkıyla beklentileri başka bir boyuta taşıdı. Ardından bu yılın ilk çeyreğinde ‘Kids Again‘ ve haziran ayında ‘One More Day (Stay with Me)‘ single’larını dinleyicilerine sunan Gleave, köklerine dönüş ve rap müzikten uzaklaşma adına sözünü tutmuş fakat art arda gelen single’lar ile kafa karıştırmaya devam edip albüm tam olarak nasıl olacağı konusunda merakımızı iyiden iyiye arttırdı.

Ve geçtiğimiz günlerde albüm piyasaya sürüldü. Daha ilk dinleyişimden beri beni büyük kararsızlıklara iten bir çalışma oldu. Öncelikle albümün tarz olarak diğer Example çalışmalarına göre ticari başarı hedefi biraz daha geri planda. Daha önce kendisinin de bahsettiği gibi köklere dönüş harekatı başarılı olmuş. Hard trance, rave, breakbeat, acid house, electronica gibi türleri güzelce harmanlanmış ve her şarkıya başka bir prodüktör ile çalışmak yerine güçlerin birleşimi hakim olmuş. Critikal, Stuart Price, Fraser T. Smith, Sheldrake ve Steve Hill albümdeki prodüktörler olarak karşımıza çıkıyor. Daha samimi ve eğlenceli tatta başlayıp iyice sertleşen ve yerinde durmayan bir sound’la devam eden albümün finalinde ‘Longest Goodbye‘ ile perde kapanıyor. Bütünlük olarak ve yenilikçi duruşuyla başarılı lafını hak etmesine rağmen albümde yine bir eksiklik hissediyorsunuz. Popüler işlerden uzaklaşıp daha dolu işlere geçişteki yaşanan sıkıntılar kulağınıza çokça çarpıyor. Rap vokalsiz bir Example dinliyorsunuz ve ayrıca bilindik sound’ların aksine daha underground ve eski bir sound ile karşınıza çıkarken afallama yaşıyorsunuz. Bir yandan bütünlük ve farklı tarz diye bağıran bir yandan da popüler işlerden yeni çıkmış ve dinleyiciyi alıştırdığı standart prodüksiyonların etkisinde bırakan başka yan albümü olmuş. Bu da albümün en büyük negatif noktasını oluşturuyor.

Netice itibariyla cesur ve özgün bir iş yapmaya kalkışan Example’ı takdir edebiliriz. Ancak bu büyük eksikleri gidererek farklı duruşundan vazgeçmezse ileride daha başarılı ve kaliteli işler ile karşımıza çıkacağına eminim.