Jazz house’u bizlere çoktan “The Finishing” ve “The Ginning” parçalarıyla benimsettiren Belçikalı duo Stavroz, 26 Şubat Perşembe gecesi Kloster‘da gerçekleştirdikleri performans ile gerçekten de ne kadar başarılı olduklarını bize bir kez daha göstermiş oldular.

Etkinlik günü hafta ortasına denk gelmesine rağmen, gece küçük bir Cumartesi tadındaydı. İçerisi tıklım tıklımdı, neyse ki güzel bir yere kurulduk ve house müziği nasıl caz ve swing ile harmanladıklarını görmüş oldum. Kabine de onlar geçmeden önce bizi canlandıracak müziklerle ortamı ısıtmayı başaran Mrloverlee ve Emre Özalp gibi isimlerin bulunduğu Kloster ekibi, sonrasında da bunu sürdürmeye devam etti.

Dürüst olmak gerekirse, Stavroz’un bu kadar bilindiğinin ve sevilerek dinlendiğinin farkında değildim. Geçen sene kendilerini keşfettiğimde, “umarım bir gün buraya gelirler de dinlerim” diye aklımdan da geçirmiştim. Kabine çıktıklarında herkesin çığlık çığlığa onları karşılaması beni çok şaşırttı. Ne kadar duo olarak bilinseler de bu canlı bir performans olduğu için dört kişi olarak bize mükemmel bir müzik şöleni yaşatan Stavroz, house müziğin ritmik beat’lerini saksofon, gitar gibi enstrümanlarla nasıl kombine edileceğini başarıyla gösterip bizi etkinlik bitimine kadar dans ettirmeyi başardı. Açıkçası gördüğüm kadarıyla onlar da dinleyicinin bu inanılmaz enerjisine şaşırmış oldukları yüz ifadelerinden ve tepkilerinden anlaşılıyordu çünkü normalde onların hayranların büyük bir çoğunluğu Almanya ve Fransa’da yaşayanlardan oluşuyor.

Stimming, Martin Buttrich gibi isimleri kendilerine idol edinen duo, 2013 yılından beri yaptıkları işlerle ses getirmeyi başardı ve birçok ünlü ismin playlist’lerinde yer aldı. Çok fazla çalışmaları olmasa da bu denli ün kazanmış olan Stavroz, sıradan bir Perşembe gecesini dans ve eğlence dolu bir Cumartesi’ye döndürmeyi başarmışa benziyor. Umarım yine gelirler, yine bize mükemmel bir canlı performans sergilerler.

Eğer bahsettiğim etkinliği kaçırıp nasıl geçtiğini merak ediyorsanız, bir benzerini buraya bırakıyorum;