Vayb Organizasyon‘un iki senedir yaptığı büyük etkinlik atılımlarına şahit olmaya devam ediyoruz. Geçen sezon Alec Empire, Speedy J, Surgeon, Clark, Luke Vibert ve Venetian Snares gibi klas ve sıradışı müzisyenleri getirerek epey gürültü çıkarmışlardı. Bu sezonu da acid ve idm müziğin en seçkin isimleri Ceephax Acid Crew ve Aleksi Perälä ile açarak kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Aslında her şey tam olarak bir İngiliz underground müzik konseptinde başladı. Saatler öncesinden yağan yağmur bu gecenin çok farķlı geçeceğinin habercisiydi. Saat 00.00 itibariyle mekana giriş yaptığımızdan ortamın samimiyeti bizi daha da çok héyecanlandırmaya başlamıştı. Vayb’ın beyni Onur ve Wreckage Sound System ekibinden Tamer ile yaptığımız kısa sohbetlerden sonra Aleksi Perälä‘ya odaklandık. Perälä sıradışı ve eski çalışmalarını referans ederek oluşturduğu deneysel tabanlı seti bizi kendimizden geçirmeye fazlasıyla yetti. Daha çok laptopuna odaklı bir biçimde setini çalan Perälä, bir nevi müzikal serüvenini bizle paylaştı.

Gecenin diğer heyecanla beklenen ismi, muhteşem ve samimi kişilik Ceephax Acid Crew (Andy Jenkinson), analog kültürünü bize resmen ders olarak gösterdi. Son dönem çalışmalarıyla yani Acid House başladığı setine eski çalışmalarına hatta ilk üretimlerine kadar geniş bir yelpazede sundu. Performansını tonmaisterın yanından izlediğim için beni tam olarak hipnotize etmeyi başardı. Performansı sonrası kendisiyle tanışma fırsatına nail oldum. Oldukça cana yakın ve samimi bir insan olduğunu görmemle beraber sohbet daha da koyulaştı. Ona olan hayranlığımızı fazlaca abartarak anlattığımızda bize gülüp teşeķkür ederek sarılmasıyla gönlümüzü fethetti.

Gecenin diğer isimlerine ayrıca parantez açmak istiyorum. Ülkemizdeki dinleyicilerin dar ve kalıp müziklere olan sevdalarına ve mekanların salt deep house, nu disco gibi türlerinin hegamonyasına teslim ettiği bu dönemde ve her türlü negatif duruma rağmen, canlı kanlı çalan Boidflow’u ilk defa dinlememe rağmen beni benden almayı başardı. Tektosag‘ın kurucularından olmasıyla ayrıca saygımızı kazanan Boid Flow, tebrik ve takdiri sonuna kadar hak ediyor. Gecenin kapanışını muhteşem hatta dinleyenleri çılďırtan setiyle Wreckage Sound System ekibinden Dj Archetype ve Fluctuosa yaptı. Özellikle idm, techno ve acid müziğin ön plana çıktığı setlerinde aralara yerleştirdikleri breakcore, drum’n bass tatlar da sevgimi katbekat arttırdılar.

Uzun zamandan beri yaşamadığım böylesine harika bir geceyi dinleyicilere hediye eden Vayb ekibine (özellikle Onur‘a), Aleksi Perälä, Andy Jenkinson aka Ceephax Acid Crew, Boid Flow, Salih ve Tamer başta olmak tüm Wreckage Sound System ekibine sonsuz teşekkürlerimizi tüm dinleyiciler adına sunarım.

IMG-20150212-WA0000