Babylon sahnesi yine bu sene dopdolu bir programla İstanbul’lu caz severlere güzel geceler yaşatmaya devam ediyor. Yeni sezonun en heyecan verici isimlerinden birisi olan Avishai Cohen Trio, 7 8 9 Ocak’ta Babylon‘da sevenleriyle buluştu.

9 yaşında piyano çalarak müzikal hayatına başlayan Avishai, ardından bas gitar ve kontrbas ile yolculuğuna devam etti ama asıl en büyük macerası 1992 yılında New York’a taşındıktan sonra başladı. İlk başlarda sokaklarda performans sergileyen sanatçı, New York’da eğitim hayatına devam etti. Nu jazz, akdeniz ve latin etkileşimleri taşıyan caz kompozisyonları yapan sanatçı, peş peşe gelen albümlerin ardından tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı.

Neyse lafı daha fazla uzatmayalım ve geceye gelelim. İlk dikkatimi çeken şeylerin başında seyirci geldi. Sadece müzik dinlemeye gelmiş ve sessiz bir kitlede böylesine güzel bir müzik dinlemek eşsiz bir deneyimdi. İlk kez geçen sene İstanbul’a gelen Avishai, Babylon’u ve seyircisini çok sevmiş olacak ki konser sırasında; menajerime lütfen bir şeyler ayarla tekrar oraya gidelim dedim ve işte yine buradayız dedi.

Bazı müzisyenler vardır çok iyi çalarlar ve performanslarında daha çok teknik sergilerler, bazıları da tekniğinin üzerine kendi karakterinden ve çevresinden bazı elementler katarlar, enstrümanıyla başka boyutlara uzanıp sevişirler, dans ederler. Avishai’de de bunu çok net gördüm. Piyano melodileriyle başlayan şarkılar bir süre sonra kontrbasın kalın tonlarıyla büyük bir armoni içerisine giriyor ve sessizce yükselen davul ritmleriyle buluşuyor. Konserdeki en güzel anlardan birisi de kompozisyonlarda bazen birbirlerinden kopmuş gibi görünseler de birden bire kaldıkları yerden devam edip, bize nerede olduğumuzu hatırlatmaları oldu.

Bir süre sonra bize bira ısmarlarsanız  çalmaya devam ederiz dediler ve sahneye biralar geldi. Sonra Avishai, bana eşlik ederseniz bir şarkı söylerim deyip açtı ağzını ve yumdu gözünü. Bir kaç kişinin ona eşlik etmesi çok hoşuna gitti ve bu konseri asla unutmayacağım dedi. Bu arada “Darkness” adlı gelecek  albümden şuan yapım aşamasında olan bir parçayı da çalarak İstanbul’daki sevenlerine ufak bir sürpriz yaptı. Şarkı bittikten sonra aslında biraz batırdım, daha çok yeni dese de gayet güzeldi

Gecenin sonunda içimde güzel hisler ve mutlulukla mekandan ayrıldım. Sabah uyandığımda kafamın içinde halen ‘Remembering’ çalmaktaydı. Bir daha bu adamları nerede ve ne zaman dinlerim bilemiyorum fakat ilk fırsatta yeniden görüşmek dileğiyle diyorum.