İsmini son zamanlarda sıkça duyduğumuz Ah! Kosmos’un yeni albüm lansmanı için Salon’daydık geçtiğimiz cuma akşamı. Son 4 aydır 3. kez dinleme şansı yakaladığım için daha da bağlandığım projenin yeni albümü ‘Bastards’ın çağrışımları çok başka bir heyecan yarattı bünyemde.

Geçtiğimiz sene ilk EP’si ‘Flesh’ ile başlayan müzikal yolculuğunda Türkiye’deki alternatif sahnelerin yanı sıra İtalya, Almanya ve Belçika gibi farklı ülkelerde de performans sergiledi Ah! Kosmos. Solo performanslarda Başak Günak; çağdaş dans sanatçısı Gizem Aksu ve gitarda Övünç Dan ile birlikte ÜBER ismiyle çokça konser verdi. Denovali Records’tan çıkan yeni albümün gitarlarını ise Emre Malikler ele almış. Selen Ansen’in bazı şarkılardaki Fransızca dokunuşları ise ayrı bir keyifli. Ah! Kosmos’un müziği derin ve akışkan; hayat gibi. Tıpkı, konser öncesi keyifli sohbetini paylaşan Zülal Kalkandelen’in Başak Günak’la yaptığı kapsamlı röportajda söylediği gibi; hem yalnız anlarda dinlemek isteyeceğim hem de dans pistlerinde duymaktan zevk alacağım sound’lar var albümde.

Hüzünle karışık yoğun bir enerjiyi taşıyan albümdeki sound’lar bedenle sesin iç içe kıvrılmış her halini yansıtıyor. Sonunda yansıyan güç öyle ki performanslarda da kendini belli ediyor; Gizem Aksu’nun yüksek enerjisi ve dokunduğu görsel tasarımlar oldukça vurucu. Albümün haleti ruhiyesinde ise ‘A Clockwork Orange’i anımsatan ritmiyle ‘Distortion in Space’, kavuşma hissinin kabil olduğu ‘Home’ ve her dinlediğimde nedense bir trenin ardından koşarken kendimi bulduğum ‘And Finally We’re Glacier’ müthiş bir çeşitlilik tadı veriyor. ‘Never Again’deki karanlık bas’ların ve karakteristik davulların birleşimi ise farklı bir tat.

Konserlerde de enstrümanları müziğe oldukça iyi entegre ediyorlar ki lansmanda ‘Koah’i dinlerken trompetiyle Barış Demirel’i izledik. ‘Stay’ şarkısında Seha Can, ‘Silent Safe’de Aslı Bostancı ve ‘Melting Into Rise’da Melek Yalçın. Kıssadan hisse yine keyifili bir performans oldu lansman gecesi.

Geçtiğimiz yıl Red Bull Music Academy’ye katılan Ah! Kosmos, şimdi de Sonar Festival yolcusu. Yolları daim olsun!

ah kosmos