2005 yılında bir araya geldiklerinde ne konuşmuşlardı belki hatırlamıyorlardır ama şuan onlar hakkında konuştuğumuz tek şey, yaptıkları müzik! Bana göre Güney Almanya’nın en güzel  şehri olan Freiburg’da bir araya gelen Yannick Labbé ve Daniel Becker yanı başlarında bulunan görkemli Black Forest’da besledikleri hayalleri ve köklerine sarıldıkları arkadaşlıkları ile elektronik müziğin başkentine, Berlin’e doğru yola çıkmışlar.

Hikayenin en başından başlamamın sebebi, hislerimizin baş harfini dahi seçmekte zorlandığımız bu ikili hakkında ufakta olsa bir kıvılcım yakalayabilmek. Bundan 8 yıl önce çıkardıkları ilk ürün ile bize dair doğruların bu ikili üzerinde hiçte hoş durmadığını kanıtladılar. Nitekim sözlüğü elimize alıp müziklerini tanımlamaya çalıştığımızda, Techno? Var. House? Kesinlikle. Disco? Tabi ki. HipHop? Bu adamlar nasıl büyüdü? Deep? Bu ormanlar niye var? Peki ya melodiler? İşin sihri orada zaten! O zamanlar tüm bunların karışımı hiçbir şeydi fakat şimdi Trickski!

İlk single’ları ‘Sweat’in Detroit elektronik müzik sahnesinden Carl Craig’in dokunuşlarını barındırması ve onun efsanevi compilation’ı Fabric 25’in içinde yer almasıyla hangi gezegene ait olduğunu bilmediğimiz bir mekik ile uçuşa geçtiler. 2006-2008 tarihleri arasında pek iyi şöhretli olmayan kayıt şirketi Sonar Kollektiv’in kolları arasında sıradaki koca adımı atmadan önce öncü sarsıntılarını 10 adet EP ve 1 CD compilation ile yaydılar. 2007-2009 arasındaki gezgin halleri mükemmel bir 12’lik ortaya çıkarmalarına engel olmadı. Berlin’deki en sevdikleri club, ‘Cookies’ de resident DJ’lik yapan ikili, iki yıl boyunca her ayın üçüncü Perşembe’si kazdıkları tünelden çıkan parçaları dinleyicilerine sundular. Birçok genç beynin okyanus ortasındaki tropikal bir adaya ışınlandığı, kadınların bedensel özgürlüklerini tek başına kutladığı bu performansların diğer konukları ise Berlin’nin ağır tonlarından Trevor Jackson, Eddie Fowkles, Solomun, Quarion, Glass Candy ve Rainer Trüby gibi isimlerdi.

Artık başımı sokacak bir yerim değil, sizi paralel evrene yollayacak bir şatom olsun diyen Trickski, baseline’ı Suol olarak belirleyip uzun zamandır beklenen 17 parçalık albümleri ‘Unreality’i Alman ham maddesi metal ve mekanik değerlerine saygıda kusur etmeden yeryüzüne bıraktılar. Huzur etiketi yapıştırılmış bir toprak parçası üzerinde derinin içine sokulan çarpıklıkların birleşik bir ruha değmiş görünmeyenleri değil de söylenemeyenleri ortaya çıkartıyor ‘Unreality’i. Dahası yanına Fritz Kalkbrenner, Gothenburg’ dolaylarından Ernesto ve Paris yeraltı topraklarından Irfane Khan-Acito’ı gibi isimleri alıp ıslak geçişin sesini yükseltmeyi de ihmal etmiyorlar.

Son yıllarda Almanların en değerli ev yapımı DJ’leri arasında yer Trickski, yarın gece CUE İstiklal’de kendisini dinlemeye gelenlere DJ kabininden Berlin’e tünel açmayı planlıyor. Herkesin eşit olduğu bir ütopyada müzik ile yalnız kalmak isteyenler için harika bir fırsat!

Etkinlik Detayları: https://www.facebook.com/events/646168365402525/

Merak edenler bu 3 parça ile başlayıp, ısınmak değil alışmak için DJ set’e geçsinler!