Modern hayatın kasabası Eksen on Fair bu sene Parkorman’da kuruluyor. Geçtiğimiz yıl Bombay Bicycle Club, The Stranglers, Space, konserleri, Belle & Sebastian ve London Guns DJ Setleriyle, Maçka Küçükçiftlik Park’ta  Radyo Eksen tarafından ilk kez gerçekleştirilen Eksen on Fair bu senede müzik dünyasının kült isimlerini bizlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Alanda yer alan giysici, plakçı, yemekçi, çizgi romancı, kitapcı ve tasarımcıların dükkanları ile Eksen on Fair kasabasında unutulmaz bir gün geçirmek isterseniz 15 Eylül’de Parkorman’a davetlisiniz. Gelecek isimleri daha yakından tanımak için sizi şöyle alalım.

 

Suede

Festivalin headlinerı olarak açıklanan Paul Weller’ın gelemeyeceğine ne kadar üzülsem de, onun yerine  Suede’in geliyor olmasına da bir o kadar sevindim. 90’lı yılların önemli brit pop topluluklarından biri olan Suede, 1992 yılında The Drowners adlı ilk single’ını yayınlar. Arkasından gelen Metal Mickey ve Animal Nitrate single’ları ile dikkatleri üzerlerine çeker. 1993 yılında grupla aynı adını taşıyan ilk albüm yayınlanır ve müzik listelerinde en üst sıralarda yer almayı başarır. İlk albüm kadar büyük bir başarı yakalayamayan Dog Man Star’ın arkasından gelen Coming Up albümü ile grup, sağlam geri dönüş yaparak, Trash, Filmstar ve Beautiful Ones gibi hit parçalarla tekrar listelerde ilk sıralara yükselmeyi başarır. 1999 yılında diğer albümlerine  göre  daha elektronik bir sound’a sahip olan Head Music yayınlanır ve arkasından çıkan, yeterli derecede iyi eleştiri alamayan A New Morning albümüden sonra, dağılma haberi gelen Suede 2010’da tekrar birleştiğini açıklayıp üstüne bir de bu yıl bizlerle 6. Stüdyo albümleri Bloodsports’ı paylaşınca sevin çığlıkları atmamak elde değil. Brett Anderson’ın başarılı vokali insanı derinden etkileyen Suede şarkılarıyla buluşunca gerçekten çok değerli bir performans ortaya çıkıyor. Daha önce Suede konseri izlemiş biri olarak bu performansı kaçırmamanızı öneriyorum.

Konserden önce mutlaka dinleyin:

‘Trash’:

‘Beautiful Ones’:

‘Animal Nitrate’:

The Hives

Smokinleri ve uzun fötr şapkaları ile müzik eleştirmenleri tarafından en iyi canlı rock gruplarından biri olarak gösterilen İsveçli garage rock grubu  The Hives, Eksen on Fair sahnesinin tozunu attırmaya geliyor. 2000’li yılların başında ünlenen ve müzik festivallerinin aranan ismi olma başarısı, Veni Vidi Vicious albümden yer alan Hate to Say I Told You So ile başlayan grup, bu başarıyı Walk Idiot Walk ile pekiştirerek garage rock’ın önemli isimlerinden biri olur. 2007’de yayınladıkları The Black and White Album’den  bu yana 5 yıldır albüm yayınlamayan The Hives 2012’de yayınladıkları ve prodüktörlüğünü de kendileri üstlendiği Lex Hives ile çizgisini bozmadan yola devam ettiğini göstermiş oldu. Eğer iliklerinize kadar gerçek rock’ı hissetmek istiyorsanız The Hives’ın eğlenceli sahnesini sakın kaçırmayın.

Konserden önce mutlaka dinleyin:

‘Hate to Say I Told You So’:

‘Walk Idiot Walk’:

‘Tick Tick’:

The Undertones

70’lerin sonunda parlayan Kuzey İralanda’lı punk rock tarihinin en mühim gruplarından The Undertones, festivalin ağır toplarından biri. 1979 yılında yayınladıkları The Undertones albümü ile En İyi 100 İngiliz Albüm listesinde yer alan, içinde bulundukları zamanın politik olayları yerine kalp meselelerine yer veren zihin açıcı şarkıları ile  The Undertones’u canlı izleyip müzik tarihinin önemli bir dönemine şahitlik etmek ve bağıra çağıra  Teenage Kicks’i söylemek festivalin en unutulmaz anı olacak gibi.

Konserden önce mutlaka dinleyin:

‘Teenage Kicks’:

‘Here Comes the Summer’:

Systema Solar

Kolombiya folk müziğini alıp Karayip tınılarıyla başarılı bir şekilde birleştiren, müzikal ve görsel açıdan dolu dolu bir sahneye sahip Systema Solar, son güneşli günlerimizde eğlenceli bir performans için Eksen on Fair sahnesinde olacak. Latin ritim tınılarını iyi kullanan, kendi adını taşıyan ilk ve tek albümlerini 2010 yılında yayınlayan Systema Solar, Savages filminin soundtrack albümünde de yer alan Quien Es El Patron şarkısıyla dikkatleri üzerinde çekmeyi başarır. Eğer  farklı bir kültürün eğlencesini yaşamayı seviyorsanız Systema Solar’ı sakın kaçırmayın.

Konserden önce mutlaka dinleyin: Quien Es El Patron – Mi Kolombia – Bienvenidos

‘Quien Es El Patron’:

‘Mi Kolombia’:

Carl Barat

İngiltere’den çıkan ve klasikler arasında yerini almayı başaran garage punk topluluğu The Libertines’in kurucusu olarak tanıdığımız, Pete Doherty’nin kankası Carl Barat, eğlenceli DJ Set performası ile Eksen On Fair’de. The Libertines ve Dirty Pretty Things gibi önemli müzik gruplarının temelini atmış biri olmanın yanı sıra solo çalışmalarıyla da  dikkatleri hep üzerinde tutan bu cool ingilizin performansını sakın kaçırmayın.

Tahminen gerçekleşecek olan Carl Barat performansını burada;


Meriva

İkinci Be The Band Müzik Yarışması’nın birincisi Meriva, üniversite yıllarında tanışan Mehmet Özkan (klavye), Kaan Özcan (gitar), Hakan Özcan’ın (bas gitar) 2007 yılında yanlarına Soner Avcu’yu (vokal) alıp beraber müzik yapmaya karar vermesiyle kuruldu. İstanbul ve İzmir’deki bir çok bar ve festivallerde sahne alarak kendi dinleyici kitlesini oluşturan Meriva, sözlerinin karanlık ama müziğinin aksi yönde olduğunu belirttiği ilk albümü bu kış raflarda yerini alacak.

Kısacası Eksen on Fair Pazar gününü evde geçirmemek için iyi bir neden.