Amerika’nın sanayi şehri Detroit‘in elektronik müzik sahnesinde adlarını kabullendirmeyi başarmış iki isim, Derrick May ve Jimmy Edgar, Babylon sahnesine konuk oluyor.

Çocuk yaşlarda saksafon ve davul seti sayesinde müzik ile olan ilişkisine başlayan Jimmy Edgar, Detroit ara sokaklarında rave partilerin peşinden kovalayarak hem sahip olduğu yeteneği hem de kendisine özgü müziğinin temellerini atmış. Henüz 10’lu yaşlardan uzaklaşmadan tarzını ve yeteneğini hissettiren Edgar’ın, 2002 yılında Alman Label şirketi Poker Flat aracılığıyla ilk single’ı ‘We Like You‘ yayınlanmış. Çok geçmeden R&B sound’ların derinlemesine yer aldığı ilk albümü ‘My Mines I‘ ı evrene kazandırmış. Miami, NYC, Vancouver arasında bir çok performansa imza atan Jimmy Edgar,  performansı sırasında kullandığı senkronize projeksiyonlar ile kulaklardan ve gözlerden beyni ablukaya almayı başarıp kalıcı olacağının izlerini bırakmaya başlamış. Yaptığı müzik beyin olarak Berlin’e hitap etmeye başlayınca bedenen de kendini Berlin’de bulan Edgar 5 albüm, onlarca remix ve single’lık arşivi ile İstanbul’un yolunu tutacak.

Gecenin ikinci konuğu, Edgar ile arasına zorlasak 2 jenerasyon koyabileceğimiz fakat Edgar gibi Detroit merkezli olan Derrick May olacak. 1987’de başladığı müzik kariyerinde Detroit sahnesinin as kadrosu içinde yer almayı başaran May, ‘Midnight Club: Street Racing‘ ve ‘Tekken‘ oyunlarının müziklerini hazırlayarak bambaşka alanlarda da iz bırakmayı başardı. Hi-Tek Soul adını verdiği kendi müziğinin yanına “George Clinton meeting Kraftwerk in an elevator.” açıklamasını da ekleyen May’in sıradışı performansını kaçırmamanızı tavsiye ederim. 

Babylon’un, Vodafone Istanbul Calling kapsamında ağırlayacağı Derrick May ve Jimmy Edgar, kalitelerini çoktan ispatlamış iki başarılı isim. Gecelerden gözlerini kapatıp bağımsız dans etme gecesi ise 29 Kasım Cuma akşamı doğru adres Babylon!

Etkinlik | Biletix

Jimmy Edgar:

Soundcloud | Facebook | Twitter | RA

Derrick May:

Soundcloud | Facebook | Twitter |RA