Haftasonu yaklaşıyor. Yoğun bir iş temposu ardından, azıcık rahatlamak, kulaklarınızın pasını atmak için bu Cumartesi bir şey yapmamanızı öneririz. Neden mi? 9 Kasım 2013 yani bu Cumartesi, Salon İKSV’de, elektronik ve synth müziğin çıkış yeri olarak tabir ettiğimiz Toronto’dan gelen Austra’yı ağırlayacağız.

Dinlemeye başladığımız andan itibaren elektronik demenin yeterli olmayacağını anlayacağınız Kanadalı grup, 2009 yılında kurulmuş. Grubun vokali Katie Stelmanis’in solo projesi olarak başlayan Austra, Trust’tan tanıdığımız Maya Postepski ve Dorian Wolf’la tanıştığında grubun adı Private Life imiş. Private Life adı altında birkaç konser veren grup, daha sonra bu ismin kullanıldığını öğrenince vakit kaybetmeden isim değiştirerek, vokal Katie’nin ikinci adı olan Austra’ya dönmüş. Leton mitolojisinde ışık tanrıçasına verilen Austra böylelikle 2009’da kurulan grubun da adı olmuş. 2011’de çıkardıkları ilk single’ları olan ‘Lose It’ ile başarıyı yakalayan grup akabinde çıkardıkları albüm ‘Feel It Break’ ile eleştirmenlerden tam puan alıp gelecek 10 yılın en iyi gruplarından biri olacak yorumuna sahip olmuş. Övgülere doymayan Kanadalı grup, Toronto Star ve New York gazateleri tarafından ‘Feel It Break’ ile 2011’in en iyi albümlerinden biri olmaya layık görülmüş. İlk albümdeki karanlık ve melankolik ezgilerden sonra, bir durulma evresine giren grup, 2013 Haziran’da son albümleri olan ‘Olympia’yı yayınladı. Eleştirmenler tarafından ‘Her detayın yerine oturduğu, temiz ve saf Austra albümü.’ yorumlarını alan çalışmaları biz dinleyenlerin yüzünü güldüren bir albüm oldu.

Toplamda üç adet, biri remix olan, stüdyo albümleri bulunmakta. ‘The xx, The Knife, Grimes, Purity Ring’ gibi grupları dinlemekten hoşlanıyorsanız, Austra kesinlikle kaçırmamanız gereken bir konser. Sahne ışıkları ve synth melodiler, Stelmanis’in duruşu ve sesiyle birleşince ortaya unutulmayacak bir görsel şölen çıkıyor. O halde, 9 Kasım’da Salon İKSV’de görüşmek üzere!

Etkinlik | Biletix

Austra:

MySpace | Facebook | Twitter | Website