E

tiyopya müziğini evrensel cazla harmanlayarak füzyon müziğin en renkli örneklerinden biri Ethio-Jazz’ı yaratan efsane Mulatu Astatke, 1 Nisan’da RBMA Night kapsamında Babylon’a konuk olacak.

Babylon ve Red Bull Music Academy işbirliği hafta sonunda müzikseverleri cazın en renkli sanatçılarından biriyle buluşturacak. Etiyopya’nın ruhu gıdıklayan tınılarını, modern cazla harmanlayan Ethio-Jazz türünün öncüsü Mulatu Astatke, 1 Nisan gecesi bizleri yarattığı devrimsel müzikle ağırlayacak.

London Trinity College’de caz eğitimi gören 73 yaşındaki efsane, Afrika tınılarına ek olarak Latin ritimlerini de kullanıyor. Berklee Music College’in ilk Afrikalı öğrencisi olarak da tanınan Mulatu Astatke, son dönemlerde hip-hop sahnesine olan etkisiyle de yaşayan bir efsane olduğunu her daim göstermekte.

Mulatu Astatke’yi biraz daha yakından tanımak ve son dönemlerde hip-hop sahnesinde etkilediği çalışmaları görmek isteyenleri aşağıya davet ediyoruz.

Nas & Damian “Jr. Gong” Marley’in “Yègellé Tezeta” sample’ladığı “As We Enter” parçası, Mulatu Astatke’nin müziğin diğer türlerine olan etkisini de kanıtlar nitelikte.