Yerli sahnede benim son zamanlarda yüzümü güldüren birçok proje var. Sofar Sounds performanslarının da hak ettiği ilgiyi görmeye başlamasıyla, birbirinden başarılı sanatçılarla tanışma şansını yakalıyoruz. Fakat bu yerli sahnede tanıştığımız ve sevdiğimiz isimler, bir süre sonra kapıldıkları havanın etkisiyle bazen yanlış yollara sapabiliyorlar. İşte ben de orada kahroluyorum, hemen arkamı dönüyorum ve kendimi The Away Days dinlerken buluyorum. Topraklarımızdan çıkıp, kendilerini dünya sahnesinde kanıtlamayı başaran, shoegaze tokatları ve indie kick’leriyle The Away Days, dinlemeye doyamadığım grupların başında geliyor.

The Away Days’in sıkı takipçileri zaten her şarkılarını biliyor ama geçtiğimiz günlerde iTunes üzerinden de satışa çıkan ‘This’ EP’si o en iyi şarkıların bir araya toplanmış hali. Çok güzel bir kısa film olur, süresi 15 dakikadır ve izlerken o kadar beğenirsiniz ki, 15 dakikada bitmesi size hem saçma gelir hem de içten içe sizi üzer fakat sonucunda beğenmemek gibi bir şansınız yoktur. ‘This’, tam olarak bu hisleri uyandırıyor.

This açılışını benim favorim olan ‘Best Rebellious’ ile yapıyor. Dalgaların en son ulaştığı hafif ıslak kumda koşmak gibi bir şarkı. Hatta bu şarkıyı dinlerken insan hiç başı dönmeden saatlerce dönebileceğine inanıyor. Daha sonra akustiğine alıştığımız, Pürtelaş’ta da Can Özen‘in muazzam bir şekilde yorumladığı ‘Calm Your Eyes’ geliyor. Birden bire kendinizi suya dalıp, teknolojinin über olduğu 80’lerden çıkmış gibi hissediyorsunuz. Gitar ve her zamanki gibi Can Özen vokali su gibi akıyor peşinizden. Şarkının iniş ve çıkışları indie rock’a yeni bir ilham getirecek kadar güçlü. Daha önce alışmadık buna aslında. Ama şarkı başladığı anda alışıyorsunuz.

Sırada muazzam bir kliple karşımıza çıkan ‘Sleep Well’ var. Burçin Esin’in yönettiği klip, bulutlarıyla, deniziyle hepimize derin bir nefes aldırmıştı. EP’de de yerine o kadar güzel yakışmış ki, ‘This’i zirveye taşıyor. EP’nin sonunda da yine ‘Calm Your Eyes’ var ama akustik haliyle. En sevdiğimiz, en alıştığımız haliyle.

Yerli sahnenin en önde koşan indie/rock – shoegaze tarzının kralları The Away Days‘in bizi böyle heyecanlandırmaya devam etmesi en büyük umudumuz. Şimdiden iTunes’da en çok satan 5. EP olan ‘This’e sahip olmak isteyenleri de buraya alalım.