Kuzey Karolina’lı enstrümental Hip Hop sanatçısı L’Orange, Kasım 2012’te çıkardığı son albümü ‘The Mad Writer’ ile hem kendi potansiyelini hem de enstrümental Hip Hop’ın sınırlarını zorladığı inkar edilemez bir gerçek. Zira, sanatçı son albümünde hayranı olduğu blues ve soul sanatçılarının ve 1950’li dönemlerindeki kara filmlerin (film noir) sahne ve diyaloglarından esinlenerek ortaya eski ile yeninin, hip hop’ın caz ve şiir ile yoğurulduğu avant-garde bir sentez sunmakta…

L’Orange bugüne kadar çıkardığı 3 albümün kendi sanatsal evrimini özetlediğini söylediğinde Şubat 2011 çıkışlı ilk albümü ‘The Manipulation’ EP’nin otobiyografik, Kasım 2011 çıkışlı albümü old soul’un ilham kaynağı olan Billie Holiday’in hayatına adandığı ve şarkılarda da bunu yansıtması sebebiyle biyografik bir nitelik taşımasını örnek olarak gösteriyor.Bununla beraber Kasım, 2012’de çıkardığı son albümü ‘The Mad Writer’, artık tarzı iyice olgunlaşmaya başlamış olan sanatçının kurgusal bir öykü tadında yaratıcılığının ve sanatsal zenginliğinin ortaya konulacağı temasal bir çalışma olarak ortaya çıkmıştır. The Mad Writer (Deli Yazar), sanatçının hayalinde canlanan bir figürden gelişerek ortaya çıkmıştır. Sanatçı, bizleri 13 parça boyunca bir odada tüm dünyadan bağını koparmış artık kendi yazdığı hikayenin kahramanını oynamaya başlamış, kurguladığı Femme Fatale karakterine aşık olmuş bir yazarın hikayesini sunmaktadır. Ve Albümün 2. parçası olan ve yU düetine yer verilen The Mad Writer’da yazarın deliliği, L’Orange’ın şu sözleri ile betimlenecektir:

“The Mad Writer
got lost
in his own head,
so he ate his way out…”

The Mad Writer’ın resmi tanıtım videosunda First Person (01-10. sn), The Mad Writer feat. yU (11 sn.-1.01 dk.) ve Femme Fatale feat. Erica Lane (1.02-1.32 dk.) şarkılarının sample’larından bir kombinasyon bizlere hazır sunuluyor. The Mad Writer albümünde sanatçının yansıtmayı iyi başardığı 1920-50’li yılların karanlık nostaljik atmosferini şiirsel sözlerle dinleyiciyi geçmişe dönük kısa bir yolculuğa çıkarmasının yanı sıra film noir sahnelerinden alıntılar ile diyalogların momentumu kaybetmeden doğru yerde ve doğru zamanda paylaşarak şarkıların temasal yapısını kuvvetlendirmeyi başardığı gözlemliyoruz.

L’Orange, ilham perisi Billie Holiday olan, kara filmlerin aşklarına hayran kırılgan bir çocukla ruhunda Hip Hop’ın kendine özgü asiliğini de taşıyan sanatçının 1950’li yılların melodramatik cazın elektronik ambient efektleriyle buluşarak piyano melodilerinden süzülerek Hip Hop beatleriyle buluştuğunda nelerin ortaya çıkabileceğini bize The Mad Writer albümü ile yanıtını kısmı olarak veriyor.

Sebebimiz ise açık ve net, tıpkı albümün 7. şarkısı olan Nostalgia’da geçen şu sözler gibi:

“I heard someone singing. I followed the sound…”

L’Orange Albümleri

EP’ler

– The Manipulation (2011)

– Still Spinning (2012)

LP’ler

– Old Soul (2011)

– The Mad Writer (2012)