B

elgesel için emek harcayanlar, sanat camiasında en çok saygıyı hak edenlerdir. Araştırma, sabır, mücadele, kimsenin kalbini kırmamaya çalışma, insanları örgütleme, bilgi verme gibi daha onlarca yararlı fiili sıralayabileceğimiz belgeseller, bizim konumuza da sık sık değiniyor. İnsanın bir belgeselde hayranlık duydukları şeyler ile karşılaşınca dikkat kesilmemesi elde değil. Şöyle düşünün, yara bantlarıyla ilgili bir film bulamazsınız ama biri kesin belgeselini çekmiştir. Biz de müzikle ilgili en iyi belgeselleri listeledik.

1. Nas – “Time Is Illmatic”

Nas, “Time Is Illmatic” albümünü 1994’te yayınladı ve günümüzde hala dünyanın büyük bir kısmında en iyi rap albümü olarak kabul görüyor. Bu albümün nasıl yapıldığını anlatan belgesel de albümle aynı adı taşıyor.

2. Sigur Ros – “Heima”

“Sıcaklar da başladı. Kalk İzlanda’ya gidelim” diyemeyeceğimize göre, Sigur Ros’un “Heima” belgeselini izleyebiliriz. Tamamen müzik ve İzlanda ağırlıklı, büyülü bir rüya gibi.

3. “Searching For Sugarman”

En iyi belgesel Oscar’ını kucaklayan “Searcing For Sugarman”, hayatınızda izlediğiniz en etkileyici üç beş şeyin arasına direkt giriş yapacak. Hikayenin büyüsü ve acı gerçekleri süsleyen müzikleri muazzam.

4. “20.000 Days On Earth”

“Ben büyüyünce Nick Cave olmak istiyorum” diyen on milyon kişi bulabiliriz! Özellikle Nick Cave’in 24 saatine odaklanan “20.000 Days On Earth” müziği bir kez daha derinlerde yaşamanızı sağlayacak.

5. “Heaven Adores You”

Kalbi kırık Elliott Smith’in müzik kariyerine, aşk hayatına, şarkı sözlerine ve ölümüne dair birçok hüzünlü detayın bulunduğu “Heaven Adores You”, Elliott Smith’in ölmüş olmasına lanetler okutuyor.

6. “Everybody Here Wants You”

Dünyanın en parlak yeteneklerinden biriydi Jeff Buckley. “Everybody Here Wants You”, babasıyla olan hikayesine, müzik kariyerine ve hayat görüşlerine odaklanıyor. Jeff, sen kendini Mississippi sularına bıraktığından beri herkes seni özlüyoruz.

7. “Amy”

Bu yıl Cannes Film Festivali’nde prömiyeri yapılan Amy, kalbimizin bir parçasını söküp götüren Winehouse’un soul sesine tutunup bulutların üzerinde dolaştığımız ve elimizden kayıp giden bir yeteneğe çaresizce baktığımız bir belgesel. Gelmiş geçmiş en iyi müzik belgesellerinden biri olarak kabul görmesinin başlıca nedeni ise yönetmenin “Senna” filminden tanıdığımız Asif Kapadia olması.

8. Kurt Cobain: Montage of Heck

Kurt Cobain adına bir çok belgesel yapıldı fakat yönetmen Brett Morgen’ın elinden çıkan “Montage of Heck”, hem Cobain’e dair daha yayınlanmamış bir çok görüntüyle (çocukluk yılları, Courtney Love ile evde çekilen videolar), hem de ses kayıtlarının ve hikayelerinin üzerine yapılan animasyonlarla oldukça doyurucu ve gerçekçi bir çalışma olmuş. Kısaca grunge temalı bir görsel belgesele hazır olur.