IMG_2198

2009 yılında kurulan Moskovalı elektronik-pop-rock dörtlüsü INDIES, kısa sürede Moskova’da bir çok ünlü mekanda konser vererek popülerliğini arttırmayı başardı. Ardından MIKA ve OneRepublic’in Moskova konserleri sırasında yapımcı Demyan Kurchenko ile tanışan grup, bu iş birliği sayesinde 2012 başlarında ‘Light Edition’ adlı EP’lerini yayındı. New York City ve Moskova ortak projesi olan bu EP, Amerika, Avustralya ve İsveç gibi ülkelerden olumlu geri dönüşler almayı başardılar. Geçen yaz RED ROCKS TOUR kapsamında  Miike Snow, I Blame Coco ve Datarock gibi isimlerle çalan INDIES’i yakaladık ve onlara merak ettiğimiz soruları sormayı başardık.

Grup nasıl bir araya geldi?

4 sene önce tanıştık ama ilk zamanlar birlikte çalmayı düşünmüyorduk. Gitaristimiz Andrew grup liderimiz Gregory’nin eski grubunun konserine gitti ve birbirlerini tanıma fırsatları oldu. Sonra Greg Andrew’in konserlerinden birine gitti ve attığı sololarla sahnede inanılmaz sıçrayışlar yapan bu genç adam ile çalmak istediğine karar verdi. Daha sonra Timmy (bas) ve Mitt (davul) gruba katıldı. Çok sevdiğimiz için Muse coverları çalmak istedik, belki de Muse’u bu kadar çok sevmemiz bir araya gelmemizin asıl sebebiydi. İleri ki zamanlarda cover yapmayı bırakıp kendi müziğimizi yapmaya, yeni demolar kaydetmeye ve önceki grularımızda çaldığımız şarkıları tekrar aranje etmeye başladık. 6 ay boyunca OneRebuplic’in alt grubu olarak çaldık ve bu olay bizim büyük bir patlama oldu! Bu olaydan sonra müziği tam anlamıyla mesleğimiz haline getirmeye karar verdik.

INDIES_Moscow_indie_groupIndies’in müzik tarzını nasıl ifade edersiniz?

Bunu açıklamanın en basit şekli yaptığımız müzik dinlemekten zevk aldığımız ve kendimizi beğendiğimiz bir müzik tarzı. Tarzımız derleme ve her yeni şarkıda ya da daha doğrusu yaratıcı hayatın her safhasında sounduyla farklılık gösteriyor. Önceleri alternatif bir gruptuk fakat zaman geçtikçe daha çok elektro-pop soundu olan bir grup olduk. Müzik yaptığımız zaman, radyo formatı ya da modern eğilimlere aldırış etmeksizin demoda gizli olan potansiyeli keşfetmeye ve hangi soundun daha uygun olacağını bulmaya çalışıyoruz. En son büyük başarımız olan ‘Emotional Billionaire’ şarkısı , ‘Butterfly Heaven’ ya da ‘Invocation’ şarkılarının en güncel bas trafiğine ve vokal prodüksiyonuna sahip olmasına rağmen klasik rock yaklaşımında olması gibi büyük ölçüde 80’ler disko ruhu içeriyor.  Aksine, Temmuz’da çıkacak olan yeni şarkımız yaz sezonunun elektronik dans pisti şarkısı olacak.

Bir grup lideriniz var mı yoksa kolektif mi çalışıyorsunuz?

Esasen demolarımızın çoğunu Gregory yapıyor, provaya yeni şarkı getiriyor ve birlikte o şarkıya nasıl bir aranjmanın uygun olabileceğine karar veriyoruz. Gregory ses ile deneyler yapmayı seviyor ve her zaman yeni bir şey keşfediyor. Her neyse, şarkının demo halinden son haline gelene kadar çok zaman geçiyor, şarkı prodüksiyon safhasına geldiği zaman şarkı ile çalışmak isteyen ve samimi bulduğumuz prodüksiyon stüdyolarının ya da büyük prodüktörlerin yardımlarını alıyoruz. En son işbirliğimiz, iyi eleştirilere sahip olan Avusturalyalı prodüktör Craig Porteils ile oldu, ‘Emotional Billionaire’ şarkısını mix aşamasında aldı ve Moskova’da kaydını yaptığımız şarkıya kendi büyülü soundunu kattı.

VkExK2Y_s-0İlhamınızı nereden alıyorsunuz? Farklı olmak gibi bir kaygınız var mı?

İlham kelime anlamı ile heryerde bulunabilir. Güzel bir hava, güzel haberler hatta kötü haberler, okuduğunuz bir kitap ya da izlediğiniz bir film – ilhamın uzun süre beklenip bir anda ortaya çıkan ve ardından bir şaheser yarattığınız bir şey olmadığını düşünüyoruz. Hayır. Çalışır, işinizi yaparsınız, bir şeyler yazamıyorsanız prodüksiyon üzerine çalışır ya da yeni şeyler öğrenirsiniz, tek bir yerde sıkışıp kalmamalı, her zaman kendinizi şahsi, profesyonel ve her anlamda geliştirmelisiniz. İlham mutlaka gelecektir. En iyi şarkılarımız (bizim açımızdan) dakika kadar kısa bir sürede ortaya çıktı fakat onları yaratmak için esaslı bir arka planımız vardı. Farklı olmak ya da sound içinde yeni bir şey bulmak kaygısı ile ilgili – bu daha çok radyo patronlarının ve prodüktörlerin sahip olduğu bir kaygı, biz sadece eğilimleri hissetmeye çalışıyoruz, onları fanatik bir şekilde tekip etmeye değil çünkü bir noktada bu yarışta kendinizi kaybedebilirsiniz.

Indies kendini 5 sene sonra nerede görüyor? Dünya starı olmak gibi bir hayaliniz var mı?

Pekala, eğer uluslararası bir popülarite hayalimiz olmasa biz olmazdık. Doğrusu bir Türk magazinine ropörtaj veriyor olmamızın sebebi ‘INDIES’in dünya hakimiyeti’ için attığımız ilk adım olarak görülebilir (ha-ha). Diğer ülkeler arasında Türkiye’nin bizim müziğimize olan bu ilgisinden ve özellikle bu ilgiyi hissediyor olmamızdan dolayı gerçekten çok mutluyuz, çünkü Türkiye’yi çok seviyoruz – doğal yapısını, kültürünü ve kökenlerinizin tarihsel açıdan Rusya ile bağlı olmasını.

5 yıl olayı ile ilgili – dünyanın bir çok ülkesini ziyaret etmek istiyoruz, en küçük olanını bile, müziğimizin çok uzak bir kara parçasındaki bir insan tarafından bilindiğini ve sevildiğini bilmek bizi dünyanin en mutlu insanları yapar, olabildiğince büyük olmak istiyoruz ve bunun için çok sıkı çalışacağız. Bu bir rüyanın gerçekleşmesi ve harika bir his.

DpGXUDlHe3wMüzik sektöründe gündem olan, telif hakları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Çalışmalarını ücretsiz dağıtıp, kısa zamanda popüler olan iyi müzisyenler için, nasıl bir yorum yapabilirsiniz?

Hızlı internet döneminde yaşıyoruz ve bilgi her geçen gün çoğalıyor, birçok şey dijital olarak satın alınıyor ve müzik internet indirmelerinin en canlı sektörü haline geldi. Korsan ya da başka sebepler dolayısıyla içeriğin büyük bir bölümü ücretsiz olarak indiriliyor, bu sayede de müzisyenlerin birçoğunun asıl para kazanma yolu tura çıkmak ve mümkün olduğunca çok konser vermek oldu. Müzisyenlerin çalışmalarını ücretsiz olarak dağıtmayı tercih etmelerinin bir sebebi de bu, fakat diğer bir sebebi de çok az insan tanımadığı bir sanatçının şarkılarına para veriyor, bu yüzden de sanatçılar çalışmalarını ücretsiz yapıyorlar ve dinleyici kazanmak için en hızlı yolu seçiyor. Günümüzde zaman gerçekten çok hızlı geçiyor ve herkes herşeye en kısa zamanda sahip olmak istiyor. Genç sanatçıların ücretsiz dağıtım yolunu seçmesi bugünlerde gayet mantıklı.

Yakın zamanda yeni çalışmalarınız yayınlanacak mı?

Evet, daha önce de bahsettiğimiz gibi yaz için bir dans parçası piyasaya sürmeyi planlıyoruz ama bu en yakın zaman için olan bir plan. Daha doğru konuşmak gerekirse, yeni şarkılar yazıp kaydedeceğiz ve daha çok konser vereceğiz, müziğimizi tüm dünya çapında insanlara tanıtmak için elimizden geleni yapacağız.

Bu ropörtaj için çok teşekkür ederiz, sorulara cevap vermek bizim için çok keyifliydi!

‘Emotional Billionaire’:

readforenglish-copy