İllüstrasyonlar: Merve Koçak

(İki arkadaşın tanışma hikayesi olarak kulağa biraz masalsı gelse de, Tori Amos ve Neil Gaiman’ın gerçek tanışma hikayesidir.)

Tori Amos bir gün unutulmuş bir kitap bulur. Kitap, Neil Gaiman’ın Sandman adlı çizgi romanıdır. Kısa bir sürede okur, biraz etkilenmiştir. Sonra bir şarkı yazar, etkilendiği şeyden şarkısı da etkilenmiştir. Şarkı Neil hakkında değildir, ama Neil’den de bahseder. Çünkü Tori Amos şarkılarında arkadaşlarından bahsetmeyi sever, hiç tanışmadıklarından bile. Unutulan kitabın sahibi şarkıyı Neil’e ulaştırır. Neil de şarkıdan etkilenmiştir. Tori ve Neil 1991 yılında tanışırlar ve o günden beri çok iyi arkadaşlardır.

tear in your hand

“Londra’da çok fazla zaman var ve bu zaman bir yere gitmek zorunda, tek seferde tamamı kullanılamaz.”

ELEPHANTIDAE-NEIL GAIMAN-NEVERWHERE                                           

Ama her zaman değil. Mesela kocaman sandığımız bir şehrin altındaki bambaşka bir dünya varsa. Alternatif bir Londra ve bilmediğimiz türde korkunç karakterler yarattıysa Neil Gaiman. O karakterlerle tanıdık olmadığımız bir komün hayat. Bu komün hayatı yücelten bir politik roman, belki modern masal.


space dog

Elephantidae | Neil Gaiman – “Neverwhere”

“Yeraltındaki yol dallanıp bölünüyordu. Door gelişigüzel bir yol seçiyordu, tünellere giriyor, koşuyor, tökezliyor ve zikzaklar çiziyordu.”


Elephantidae | Neil Gaiman – “Neverwhere”

Hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak bir karanlık. Ama sadece karanlık bir köprü. Başka hiçbir korku ögesi olmadığı halde insanları kendiyle başbaşa bırakmasıyla tedirgin edici. Kaldırımdaki yaralı kıza yardım edilmesiyle başlayan aşağı Londra, böyle bir isme sahip olduğundan haberdar olmayan yukarı Londra. Neil Gaiman kafasındaki fantastik kurgularıyla bir kez daha hayran bırakırken kendine, bizim de kafamızda alternatif bir dünyaya yeni kapılar açılır belki.