readforenglish

 

Florian Bühler, Stuttgart’da elektronik müzik sahnesinin önemli isimlerinden biri. 3 ayı aşkındır yaşadığım Stuttgart’da dinlediğim en iyi 5 performansın rahatlıkla 3’ünde onun adını verebilirim. Birde arkadaş olarak tanıyıp sonra müziğine hayran olmak da ayrı bir güzel. Elektronik müziğin beşiğinden, ileride ismini daha fazla duyacağımıza inandığım birisi Florian Bühler’i yakından tanıyıp müziğine kulak verelim!

1) İlk önce bize kendinizi tanıtır mısınız? Kimdir Florian Bühler?

Kendim hakkımda ne söyleyebilirim? Stuttgart’da yaşayan, Business and Engineering okuyan ve aynı zamanda eğlenmeye çalışan oldukça normal bir insanım;)

2) Bize elektronik müziğe olan ilginiz nasıl başladı bize açıklar mısınız?

Stuttgart’a ilk kez geldiğimde, gittiğim bir gece kulübünde Richie Hawtin beni elektronik müzik sanhesi ile tanıştırdı. Bence biz bunu benim anahtar tecrübem olarak adlandırabiliriz. Çünkü aslında daha önceden HipHop müzik dinliyordum. O yüzden bu sadece elektronik müzik ile tanışmam değil, müzik üzerindeki ilgimin de değişmesini sağladı. Diğer bir söyleşiyle benim gelişimim, atmosferini sevdiğim ve insanların nasıl birbirlerine karşı hoş görülü olduğu ile ilgiliydi. Genel olarak, bana sorarsanız bu HipHop müziğin ve ya diğer çeşitlerin tam tersi.

380408_3724991486615_1126959245_n

3) Elektronik müziğe olan ilginiz nasıl DJ’liğe dönüştü? Bu süreçi bize anlatır mısınız?

Daha fazla techno kulüplerine gitmeye başladım ve ilgim gittikçe daha da arttı. Çok geçmeden gittiğim kulüplerde dinleyebileceğim müzik bulamadım. Elektronik müziğin günlük hayatımda olmasını istedim ve kendi müziğimi üretmeye başladım. Bu da benim oldukça ucuz DJ ekipmanları almamı sağladı. Fakat ilk başta yeterliydi:) Ve  farklı parçalarla kendi müzik setlerimi oluşturarak yeteneğimin farkına vardım. Bir DJ olarak gelişimimin başında doğrusu sadece arkadaşlarım için çaldım. Daha sonra bu özel partilerle devam etti. İlk etkinliğim için çok uzun süre beklemek zorunda kalmadım. İnsanları ne yapmayı sevdiğini hesaplaya biliyordum. Sonunda bir çok partide, kulüpte çalmaya başladım ve bu artarak devam etti. Ayrıca online olarak çaldığım müziğimi seven pek çok insanla karşılaştım.

4) Elektronik müzik oldukça dallanabilen bir yapıya sahip. Siz, kendi müziğiniz için hangi özellikleri kullanırsınız?

Ben odağımı ‘Techhouse’ a koyuyorak her zaman farklı, yaratıcı ve melodik olmaya çalışıyorum. Bence bu sürekli enerjiyi arttırarak özel ve coşkulu bir atmosfer yaratmak için en önemli etken.

5) Ben, sizi bir çok sefer dinleme şansına sahip oldum. Kendi adıma söyleyebilirim ki oldukça yeteneklisiniz ve Stuttgart’da bir çok kulüpte çaldınız. Peki bir sonraki adım nedir Florian Bühler için?

Gerçekten bir şeyleri başarmak ve hedefe daha fazla yaklaşmak istiyorsan sürekli hedeflerini daha yükseğe koymak zorundasın. Bu yüzden en yüksekliği hedefleyip DJ olduğum zamanlarda sürekli yeni şeyler göstermek için araştırma yapıp olabildiğince bağlantı elde etmeye çalışıyorum.

6) Geçen hafta, HGM radyosunda canlı bir performansınız vardı. Bu sizin için farklı bir proje oldu. Bu tarf projeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Radyo istasyonlarında performans sergilemeye devam edecek misiniz?

Benim için çok farklı bir tecrübeydi fakat görebildiğim ve duyabildiğim bir seyirciye sahip olmayı tercih ederim. Tüm bu insanların sen kendi müziğini çalıyorken eğlendiklerini görmek ayrı bir tahmin olma şekli. Buna rağmen, farklı şeyler yapmak ve kendini farklı yollar ile sumak (radyo da çalmak gibi)  müziğini tanıtmak için iyi bir yöntem. Bu daha geniş bir kitleye ulaşmamı sağlayabilir. Umut ediyorum ki gelecek seferki etkinliğimde bunu görebilirim.

7) Eğer elektronik müzik ile ilgilenen insanları 10 öncesiyle karşılaştırırsak, elektro müzik popülaritesinin oldukça arttığını söylemek mümkün. Özellikle Almanya için, bu daha fark edilebilir bir durum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ne söyleyebilirim ki bu bir çok noktadan ve argümandan başlayabilir. O zaman Ibiza ve Berlin’e bakalım, tam olarak nerelerde popüler olan sıradanlaşmaya başlıyor?. Bir yandan olabildiğince çok takipçi olmasını görmek güzel, diğer yandan ise bunun gerçekten merkez haline gelmesini ve ayırt ediciliğinin kaybolmasını istemiyorum.

8) Eğer sizden 5 parçalık kısa bir playlist oluşturmasını istesek, hangi parçaları seçerdiniz?

Özellikle tercih edebileceğim bir şarkı yok çünkü bu tarz müzik her gün değişmek zorunda. Eğer yeni parçalar ve sound’lar aramayı durdursan, tamamen bu duyguyu kaybedersin. Daha önceden de söylediğim gibi, elektronik müzik anın içinde yaşıyor.

9) Elektronik müzik yavaş ama emin adımlarla gelişiyor İstanbul’da. Eğer İstanbul’da çalma şansınız olsaydı kabul eder miydiniz? Belki biz Rave Mag okuyucaları için bir etkinlik ayarlayabiliriz, neden olmasın? 

Tabiki Istanbul’da çalmayı çok isterim. Çünkü daima kendi müziğimi tüm dünyaya yayma ihtiyacını hissediyorum ve aslında çok fazla söze gerek yok, Almanya’da tanıştığım Türk arkadaşlarımı tekrar görebilmek bile yeterli. Sizleri orada görmek ve sizin için çalmak benim için onurdur.

Teşekkür ederiz bize zaman ayırdığınız için

Taner Turna

readforenglish