Fotoğraflar: Barış Çağlayan

A

cid jazz ve funk’ı; elektronik müzik ve nu-jazz ile harmanlayan enfes Fransız grup Electro Deluxe, 17 Şubat’ta Zorlu PSM sahnesine konuk oldu.

2001 senesinde Jeremie Coke, Arnaud Renaville, Gael Cadoux ve Thomas Faure tarafından kurulan Electro Deluxe, Meshell Ndegeocello ve Herbie Hancock’tan esinlenerek kendi mükemmel özgün tarzını oluşturmuş. 2005’te yayınladığı ilk albümü Stardown ile o dönemde tüm dikkatleri üzerine toplayan grup, aradan geçen 10 yıla Hopeful (2007), Play (2010), Home (2013) ve Circle (2016) albümlerini sığdırıp, oldukça önemli müzik festivallerinde boy göstererek geniş kitlelere özgün müziğini ulaştırmayı başarmıştı.

Ülkemizi de sık sık ziyaret eden grup öğrendim ki 17 Şubat Cuma akşamı Zorlu PSM Studio’ya konuk olacakmış. Cuma günleri birçoğumuz için kuşkusuz haftanın en sevdiğimiz günlerinden biri ve iş çıkışı birkaç bira içip sevdiğim bir grubu canlı dinlemek benim en keyif aldığım aktivite kesinlikle. Böyle bir günde Electro Deluxe geliyor hem de Zorlu PSM’ye, tabii ki de kaçıracak halimiz yok!

Tüm biletleri tükenen enfes konserin açılışını sahne zamanını 1 dakika bile geçirmeden tam 21.30’da Liar ile yapan Electro Deluxe, henüz ilk şarkı ile Studio’ya gecenin nasıl bir enerjiyle geçeceğinin sinyallerini çok net verdi. Studio’nun mükemmel ses sistemi aracılığıyla bu çok sesli mini orkestranın müziğini ve enerjisini kalbimizde hissederek müzikal bir şölenin ortasında bulduk kendimizi.

Şu şarkının (All Alone) mükemmelliğine bakar mısınız? Enerjisine, klavye ve piyano altyapısına, saksafon/trompet/trombon üçleme geçişlerine… Emin olun şu müziği çıplak kulakla dinlemek bir konser deneyimi standartlarını en üst seviyelere taşıyor. Kişisel olarak en sevdiğim parçalarından Through My Viens’i çaldığında ağzım kulaklarımda ortamdan soyutlanmış bir halde fark ettim kendimi. Müzikalite olarak kesinlikle aşmış bir grup Electro Deluxe.

Konserin ortalarına doğru çalacağını hali hazırda tahmin ettiğim ve o gün itibariyle benim için farklı hissiyatlara vesile olan, grubun en duygulu ve romantik parçalarından biri Circle of Life ile başka diyarlara uçup geldik. 

Grubun vokali James Copley’in inanılmaz bir sahne hakimiyeti var. Daha önce Camp Claude’den Diane Sagnier’e ithaf ettiğim son zamanların en enerjik sahne performansı o gün itibariyle James Copley’e gidiyor. Orkestrayı ve dinleyicileri adeta bir şef gibi yöneten, sahnede yerinde durmak bilmeyen enerjisiyle gönüllerimizi fethettiğini söylemeliyim kesinlikle. James bize sık sık ‘You are Electro Deluxe!’ diye seslenip, şarkılara eşlik ettirerek bizi konserin bir parçası haline getirdi ve emin olun bu durum her konserde başınıza gelebilecek bir durum değil.

Keep My Baby Dancing, Cut All Ties, Paramount, K.O., Devil, Staying Alive, Rise Up, Twist Her gibi birbirinden enerjik ve enfes parçalarla devam ederek sonlanan konser kesinlikle 2017 yılının şu ana kadar ki benim için en unutulmaz etkinliği oldu. Electro Deluxe konserini gördüğünüz yerde bir saniye bile düşünmeden deneyimlemek için yerinizi ayırtmayı kesinlikle unutmayın. Bu müzikal deneyim insanda kesinlikle bağımlılık yapan bir kalite ve enerjiye sahip.

Sevgiyle.