1985 yılında İspanya’nın Bask Bölgesinde Gernika kentinde dünyaya gelen Aitor Etxebarria, 2008 yılında Flumo Recordings’den yayınladığı ‘Beira’ adlı EP’si ile müzik hayatına yeni kimliği El_Txef_A ile giriş yaptı. 2 şarkı ve 2 remix’ten oluşan, avangard melodik tech-house izleriyle dolu bu EP beklenen ilgiyi görmese de El_Txef_A, müzik dünyasına giriş kapısını araladı.

2011 yılına prodüktörlük ve remix’lerle uğraşmasının ardından kendine çeki düzen vermesiyle Hypercolour’dan piyasaya sürülen She Kissed Me First EP’si, ondan beklememiz gerekenler konusunda bir ipucu niteliğindeydi. Ağır techno havalarından kurtulmuş ve tam vaktinde hali hazırda bulunan dijital altyapıları organik seslerle birleştirmesinin dışında kendi çaldığı piyano ve davulları ve ‘hoşgeldin, işte house’ diyen vokalleriyle müzikal yolculuğunu bizlere göstermiş oldu.

2011 yılında Wazi Wazi Music’in çıkarttığı, El_Txef_A ile tanışmamı sağlayan 3 şarkı ve 2 remix’ten oluşan Lovely Minds EP’si sayesinde Aitor Etxebarria, müzik hayatında emin adımlarla ilerlemeye başladı. İlk dakikasında kendine çeken ve her dinlediğimde büyük bir memnuniyet hissettiğim ‘Lovely Minds’, şarkının ortasında hızlanan Biskonti vokalleri ve altyapısını oluşturan kick’lerle dinleyiciyi karşı konulmaz bir gönül yolculuğuna çıkartıyor. Nu disco’nun en güzel öreneklerinden biri olarak gördüğüm ‘Always Fine’ ve sonrasında çok daha chill, akşamüstü şarkısı havası veren ‘My People’  ile hemen her zaman dinlenebilir bir iş ortaya çıkarmış. El_Txef_A, herkes tarafından bilinmenin eşiğindeyken 3-4 yaşlarından bu yana tanıdığı beş arkadaşıyla birlikte Fiakun label’ını kurdu.

Kendileri için daha büyük anlam ve değer ifade eden bir iş yapmanın yanı sıra sosyal kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarına bir arada göğüs germe ve bireysel olarak herkesin özgür iradesiyle kedini ifade etme konusunda sorumluluk, eşitlik, kalite ve bağlılık esasına dayalı kurulmuş Fiakun‘dan 2012 yılında El_Txef_A’nın ‘Slow Dancing In A Burning Room’ adlı LP’si yayınlandı. İçlerinden birinin de ‘Lovely Minds’ olduğu 10 şarkıya ev sahipliği yapan ‘Slow Dancing In A Burning Room’, ‘A Place To Fall Apart’ ile melankolik bir açılış yaparken ardından gelen ‘Breath’ ile beklentileri artırıyor. Lovely Minds ile elde ettiği başarıdan memnun kalmış olan El_Txef_A  albümün üçüncü parçası olan Rise And Fall‘da tekrar Biskonti’ye yer veriyor. Piyanolarıyla bildiğimiz tatlardan uzaklaşmamış aynı zamanda layığı ile yerine getirilmiş bu şarkı Der Dritte Raum – Swing Bop (Acid Pauli Remix) kıvamında olması dışında kendine haslığıyla ön plana çıkıyor. Albümde tabiri caizse en “trip” gördüğüm şarkı derin davullarla süslenmiş dark sesler ve yağ gibi kayan vokaliyle ‘Love Potion’. ‘Out’ ve ‘In’ sonrası çok daha farklı bir yöne kayıyor ve bu yön asla kötü değil. ‘Broken Bridges’ ardından gelen üç silahşörler ‘Feeling Idiot’, ‘Lovely Minds’ ve ‘Save The World’ beğenilmemesi mümkün olmayacak kadar güzel, her biri ayrı ayrı kendi içinde çok dolu şarkılar. ‘Feeling Idiot’, tüm ağır havalardan kurtulmuş, tekrarlanan vokalleriyle albümün en eğlenceli dakikalarını yaşatıyor. Klasik deep house piyanosu, yaylılar ve harika bir gitarla başlayan ‘Save The World’, uzay sesleri ve Fever Ray‘i andıran vokalleriyle bence albümde yer alan en farklı şarkı oluyor.

Aitor Etxebarria vakit kaybetmeden başta İspanya olmak üzere Almanya ve İngilterede sahne almaya başladı. Albüm sonrası mixtape ve remix’lere ağırlık verip yalnızca kendi başına değil kimi zaman da grubuyla çıktığı konserlerde kendini fazlasıyla sevdiren El_Txef_A, yaptığı remix’lerle Fiakun dışında bir çok plak şirketinin toplama albümlerinde yer aldı.

2013 yılında Kasper Bjorke, Daniel Bortz, James Duncan ve Matthias Vogt gibi isimlerin de Fiakun çatısı altında yer almasıyla birlikte El_Txef_A, Avrupa’da verdiği konserlerle geçen bir yılın ardından 2014’ün mayıs ayında yayınladığı ikinci LP’si ‘We Walked Home Together‘ı dinleyiciyi buluşturdu.

Doğduğu yere her zaman bağlılığını belli eden ve bu bağlılığı albüm temalarına yansıtmayı seven El_Txef_A, albümün adının kayıttan önce belirlendiğini ve ‘We Walked Home Together’ı sakin kasaba hayatında sevdiğin biriyle eve yürüdüğün büyülü an olarak betimliyor. Yaşadığı kimi değişiklikler sebebiyle zaman zaman karanlık bir atmosfere sahip olan albümünün geçen iki yıla bir metafor niteliğinde olduğunu vurguluyor.

“I had in mind the name of the album before the recordings. Basically it’s a concept of the calm living in the countryside and that magic moment of walking home with someone you love, like a friend or family member. Due to some changes in my life, the album also takes some dark atmosphere sometimes and I think the album is like a metaphor of my last two years — starts with such beautiful colors and then delves into darker mists to end with a beautiful calm.”

Erkek kardeşinin de piyanist olmasıyla birlikte çekinmeden kullandığı piyanonun eşsiz güzelliğini yaylılarla birleştiren albümün ilk şarkısı ‘A Heart For Two’. El_Txef_A, daha 2 dakika 18 saniyelik ilk şarkısı ile tabir ettiği büyülü anın hakkını veriyor. Temasının sonuna kadar arkasında duran ikinci şarkı ‘We Walked Home Together’ ve yine bir Biskonti birlikteliği olan ‘Someone Is Gonna Paint You Another Sky’ içerdiği sert gitarlar ve clap’lerle adeta ev yolunda çıkan kavganın etkilerini taşıyor. ‘You Left Us In This Physical World’, nerdeyse bir post rock şarkısı olarak başlayıp house müziğin en puslu dakikalarıyla bizi baş başa bırakıyor. Temposunu biraz daha yükselttiği ‘Claim Of Planet Earth’ sonrası bence albümün en dikkat çekici şarkısı olan ‘The Love We Lost’ doğru düzenlemeler ve kaliteden şaşılmadığı sürece tarz değiştirmenin zararı olmadığının hatta kendini tekrarlamaktansa değişimin gerekli olduğunun en büyük kanıtı olarak dinleyicinin beğenisine sunuluyor. Albümün kapanış parçası olan ‘Mugarrirantz’ sahip olduğu dream pop edasıyla tüm albümü saran ve hiç sırıtmadan yerini belli ederek El_Txef_A’nın geçirdiği bu değişimin ne kadar başarılı ve olgun bir yönde olduğunun altını çiziyor.

We Walked Home Together sonrası Asya ve Amerika turnesine çıkan ancak henüz Türkiye’de dinleme fırsatı bulamadığımız El_Txef_A‘yı umuyorum ki en yakın zamanda İstanbul’da ağırlarız.

SOUNDCLOUD | FIAKUN | FACEBOOK