G

eçtiğimiz yıl ilk kez İstanbul Caz Festivali programına eklenen ve güzel Kadıköy’ün her mahallesinde herkesin kendine göre bir müzik bulabileceği bir programla karşımıza çıkan Gece Gezmesi’nin yeni tarihi duyuruldu. 26 Ekim akşamı Kadıköy’deki 11 farklı mekanda, müziğin her rengi ile randevumuz var.

Gece Gezmesi’nde uğrayacağımız mekanlar ve yakalayacağımız gruplar şöyle;
All Saints Moda Kilisesi
All Saints Moda Kilisesi’nde bizi Künt, Adamlar, Can Kazaz, Cihan Mürtezaoğlu, Barış Demirel gibi birçok isimle olan çalışmalarından tanıdığımız, gitar hakimiyetiyle Marc Ribot’nun dahi hayranlığını kazanan Efe Demiral ve geleneksel, klasik ve elektronik öğeleri harmanlayan, içine kapanık bir ruh halinin müzik sanatındaki izdüşümü olan tarzıyla Akın Sevgör karşılıyor.

Arkaoda
Arkaoda’da deneysel folk-rock ve kuzey cazına dokunan parçaları ile KAM sahneye çıkacak.

Atölye & Kafe Hangart
Daha 20’li yaşlarına bile adım atmamasına rağmen yeteneğiyle büyüleyen, Sofar keşfi şarkıcı, söz yazarı Sena Şener sahnede.

Dorock XL
Dorock XL’de Farfara’dan bildiğimiz Tolga Büyük’ün solo projesi olarak başlayıp, yine Farfara’dan Eralp ve Gece grubundan Erdem Başer’in katılmasıyla son halini alan, yeni ses diyarlarını keşfetmeyi amaçlayan bir müzik dizayn eden Islandman’in yazın sıcağına çok yakışan, afro beat’ten krautrock’a uzanan geniş müzik yelpazesiyle tanışabilirsiniz. Ardından yaza bir o kadar, belki daha bile çok yakışacak Palmiyeler ile biraz topuk dansı yapabilirsiniz. California sound’unu İzmir’in palmiyeleriyle bir araya getiren, neşesi, enerjisi ve surf rock melodileriyle yerinde duramamanızı garanti eden Palmiyeler’in ardından alternatif rock müzisyeni Yasemin Mori, özgün vokali ve eğlenceli şarkılarıyla sahneyi ele geçirecek. Mori’nin ardından sabahın ilk ışıklarına kadar Dorock XL’in dansından sorumlu devlet bakanı ise Hey Douglas olacak. 70’li yılların psychedelic, funk ve soul şarkılarını günümüz cilası ile süsleyip tekrar düzenleyen VeYasin, bu çalışmaları “Hey Douglas” çatısı altında topluyor, geri kalan zamanında ise Mode XL ile hip-hop sahnesini coşturuyor.

Kadıköy Sahne
Moda’dan biraz aşağı inip Kadıköy Sahne’ye giriş yaptığınızda sizi karşılayacak ilk isim indie elektronica sınırlarında zarif melodiler yaratan ikili, Thunderclap platformu aracılığıyla sesini duyuran Glasxs. Ardından ise Simba Roots Hi-Fi meets Barış Demirel & Da Frogg ile Kadıköy Sahne hiç duymadığı kadar dub ritimleri duyacak, “gece gezenler”in belki de en fazla dans edeceği dakikalar bu sırada gerçekleşecek.

KargART
KargArt sahnesini 2015 Genç Caz finalistlerinden The Cold Vibes ile hemen ardından her biri başlı başına dev hayran kitlesine sahip Kaan Sezyum, Kerem Tüzün ve Cem Ömeroğlu’nun grubu Kök hareketlendirecek.

Living Room
Living Room’da misafir odasını gece gezenlere açanlar 2014 Nardis Jazz Club Genç Vokal Yarışması’nda performans ödüllerinden birini kapan Çağrı Yılmaz ve grubu ile ardından yeni albümü “Artiz Kahvesi” ile Ülkü Aybala Sunat olacak.

Moda Sahnesi
Prodüktörlüğünü Richard Ashcroft, The Verve’den bildiğimiz Chris Potter ile yaptığı ilk albümüyle alternatif sahnenin göz bebeği olan In Hoodies sahneye çıkacak. Önder Foçan ve Şallıel Bros’un Funkbook projesiyle hareketlendireceği gecede türler arası geçişler yapan kıpır kıpır eğlenceli şarkılarıyla Club Quartier’ın kapanışını yapacak isim caz müzisyeni ve besteci Elif Çağlar olacak.

Noasis
Kadıköy’ün nadide caz kulüplerinden Noasis’te Nilüfer Verdi Trio feat. İpek Göztepe & Can Bora Genç iki ayrı konserle izleyici karşısına çıkacak.

Yeldeğirmeni Sanat
Yeldeğirmeni Sanat’ta yumuşacık vokalleriyle Lara Di Lara sahnede olacak.

Zor
Kadıköy gece hayatını son dönemde iyice renklendiren ve hareketlendiren kulüplerden Zor’da önce Hünkar, ardından Undomondo ve sonrasında ertesi gün işe rapor almanızı gerektirecek setiyle Barış K CDJ’lerin arkasına geçecek.