Bir tekel bayi hayal edin. Bu öyle bir tekel bayi olsun ki, cuma akşamları bütün şehir toplansın burada, 100lerce insan beraber haftanın yorgunluğunu atsın. Öyle bir şey olsun ki bu, ülkede yasak koyuluyorsa o yasağa adapte olsun olabileceği en güzel şekilde, yasağı keyfe dönüştürsün; 10’dan sonra alkol satışı yasaklanıyorsa bu şey bize 10’a kadar içmeyi, müzikle, fazlasıyla zevkli bir hale getirsin. Tanıdık geldi mi? Evet evet, bahsedilen şey ‘NOW.’un “ 10’dan sonra içki satışı yok. Ama 10’a kadar bi’ de müzik var! ” mottosu ile eğlenceye yaratıcı bir bakış açısı getiren ‘LastTwoHours.NOW’ etkinlikleri. Bilmeyen veya hatırlayamayan varsa buyrun böyle alalım:

‘NOW.’un bize yüzünü ilk gösterdiği haliydi bu ‘LastTwoHours’ etkinlikleri. Ardından lansman partisi geldi; 21 Kasım’da ‘LastTwoHours’ etkinliğinin hayranları ‘NOW.’un başka yüzleriyle tanışmak üzere ‘Launch.NOW’da, indigo’da buluştu. Peki ya sonra? Sonra yeni yıla #yılbaşıevdekutlanır diyerek girildi, devamını da ‘Widescreen’ ve ‘Revival’ etkinlikleri izledi. Etkinlik ayrıntılarını sonraya saklıyorum, bundan önce akıllara gelen bir soru var çünkü:

“ Kimdir, Nedir Bu ‘NOW.’ ? ”

Fikrin arkasında 3 tane mimarlık öğrencisi var: Agah Uz, Anıl Yangın ve Alican İnal (böyle yan yana yazınca “The 3 Big A’s” diyesim gelmedi değil hani). 3’lü, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin geleneksel bahar şenliği olan ‘Taşkışla Şenlik’in müzik ve organizasyon gibi işleriyle ilgilenirken kafalarında zamanla “ Madem biz bunu yaparken bu kadar zevk alıyoruz, acaba bunu profesyonel bir işe çevirebilir miyiz? ” sorusu oluşuyor. Gidilen mekanlarda, etkinliklerde akıllarını dolduran “ şu mekanın şurasında şöyle bir şey olsa ” veya “ şu etkinlikte şu da olsaydı ne güzel olurdu ” gibi düşünceler ise akıllarında proje fikirlerinin tohumlarını atarken, proje fikirleri oluştukça da tabii ki bunları hayata geçirme isteği beraberinde geliyor. “ İşin içinde yaratıcılık noksansa bunun yaratıcılık tarafını doldurma isteği oluşuyordu bizde. ” diyor 3lü, ve bu istek de güçlenerek bir marka yaratma fikrini beraberinde getiriyor. Birçoğumuzun içinde yatan ‘bir şeyler üretme’ isteğini bu 3lü saygı duyulası ve oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor, ortaya çıkan şey ise yaratıcılık ile eğlencenin bir araya gelişi oluyor: ‘NOW.’ .

Artık fikrin nasıl oluştuğunu bildiğimize göre sıra başka bir soruya geliyor: “ Aşkım peki bunca insan arasından neden ben? ”

“ Bunca İsim Arasından Neden ‘NOW.’ ? ”

as

Bu noktada hikaye İtalya’daki bir duvar yazısına uzanıyor, fakat öncesi de var, biz oradan başlayalım en iyisi. Marka yaratma fikri ortaya çıktığından beri uygun bir isim için uzun bir süre boyunca düşünülüyor, kolay değil tabi öyle hemen isim bulmak. ’Riot’ mı koysak diye düşündük başta ” diyorlar, “ Gezi olaylarının patlak verdiği döneme denk geldi bizim isim bulmaya çalıştığımız dönem de. Bunun yanında ‘Riot’ ismi biraz da kötü etkinliklere tepki niteliğinde gibi düşünülebilirdi, hem eğlenmek de bir tür ayaklanmak ya aslında. ” . ‘Riot’ ismi akıllarına yatmaya başlamışken o sırada aralarından Agah, İtalya seyahatine çıkıyor. “ Duvarlara insanlar hep ‘Riot Now’ yazmış, hani ‘Şimdi Ayaklanıyoruz’ der gibi. ” diyor Agah, “ Ben de bir tanesinin resmini çekip bizimkilere attım. ‘Riot’ yerine ‘Riot Now’ mu koysak acaba diye düşünürken birden sadece ‘Now’ mu olsa dedik. Harbiden güzel olur falan derken de ‘Now’ gerçekten daha mantıklı geldi ve bu isme karar verdik. ” . İsim seçiminde başarılı olduklarına dair kimsenin şüphesi yoktur muhtemelen, zira kısa, net oluşuyla akılda kalıcılığı kolaylaştıran bir isim olmakla beraber, yaptıklarını da gördüğümüz üzere, etkinlik isimlerini veya mottolarını kolayca isimleriyle bir araya getirebiliyorlar. Fikir tamam, isim de tamam. Peki ya bundan sonrası?

‘NOW.’a Geniş Bir Bakış

Genel resme uzaktan bir bakış atıldığında ‘NOW.’un 3’e bölündüğünü söyleyebiliriz. Bizler ise şimdiye kadar bunun birinci kısmı olan, ‘NOW.’un etkinliklerini kapsayan ‘NOW.Happens’ ile tanıştık. Peki neleri kapsıyor bu ‘NOW.Happens’ ? Bu noktada ekibin şimdiye kadar karşımıza çıkardığı, bize duyurusunu yaptığı, ve daha fikir aşamasında olan fakat onları da zevkle deneyimleyeceğimize inandığımız etkinliklere geliyoruz. Bunlardan şimdiye kadar aşina olduklarımıza genel bir bakış atmak gerekirse:

1402284_249331725222934_706305576_o

“ LastTwoHours ” : Beşiktaş’ın Tekelist’inde hayata geçen, önceden de bahsettiğimiz gibi “ 10’dan sonra alkol satışı yok. Ama 10’a kadar bi’ de müzik var! ” mottosu altında, lokal tekel bayilerin geçtiğimiz Eylül ayı başından bu yana yaşadığı ekonomik sorunlara karşı başlayan bir girişimcilik hareketi olup, insanlara müzik eşliğinde, aldıkları içkiyi tekellerinin önünde keyifle içme fırsatı veren etkinlik serisi. Şimdiye kadar bizimle hep Tekelist’te buluşmuş olsalar da gezeceğini duyurdular, biz de sabırsızlıkla gelecek tekel bayisini bekliyoruz!

1504045_266294353526671_788743911_n

“ Yılbaşı Evde Kutlanır ” : Geçtiğimiz yılbaşı gecesinde yine Tekelist’te ‘LastTwoHours’ etkinliklerini gerçekleştiren ‘NOW.’ ekibi, gece de #yılbaşıevdekutlanır ve “ Happy Now Year! ” diyerek müziği evlerimize getirdi! Tekelist’te gerçekleşen ‘LastTwoHours’ etkinliği ardından saat 23.10’da mixify üzerinden yayın da yapan ekip, bu sene yapılanın gelecek senenin fragmanı, ufak bir bakışı niteliğinde olduğunu belirterek gelecek sene yapacaklarının İstanbul’un göreceği en farklı etkinlik olacağını söyledi. Merakla bekliyoruz!

578650_267872833368823_1485554111_n

“ Widescreen “ : Bu etkinlik serisi ise taze yönetmenlere filmlerini tanıtma şansını tanırken izleyicilere de sadece filmi izleyip sonra ortamdan ayrılmaktan ziyade yemeğiyle, film gösterimi sonrası eğlencesiyle birlikte hepsini bir arada sunan bir ortam yaratıyor. Açılışını Mert Okter’in ‘Çok Sevdik Be Abi’ filmiyle yapan bu etkinlik serisi ise yine devamını bizlere sabırsızlıkla bekletiyor.

“ IST to BCN “ : Aynı anda 2 farklı şehirdeki bir partide bulunulabilir mi? Evet! ‘NOW.Happens’ın bu etkinlik serisinde iki şehirde eş zamanlı gerçekleşen iki parti söz konusu; partilerin sesli ve görüntülü olarak birbirine aktarılması sayesinde ise partilerin bir yarısında İstanbul’daki DJ’in sesi ve görüntüsü olacakken diğer yarısında da Barcelona’daki DJ’in sesi ve görüntüsü olacak. Partinin etkinlik dizisi haline gelmesindeki süreçte ise İstanbul sabit kalacak, diğer şehir değişecek ve böylece iki farklı şehrin aynı partide buluşması sağlanacak.

“ Revivals ” : Geçtiğimiz günlerde bizi ikinci partisine kavuşturan ‘Revivals’ serisinin amacı geçmiş zaman eğlence kültürlerinin yeniden canlandırıldığı bir etkinlik dizisi yaratmak. İlk konusu ‘Disco!’, ikinci konusu ise ‘Hiphop Classics’ olan bu etkinlik serisi de bir sonraki etkinliklerini bize yine sabırsızlıkla bekletiyor!

Bahsedilen etkinlik dizileri ‘NOW.Happens’ kapsamında şimdiye kadar gerçekleşmiş, veya duyurulan etkinliklerdi. Başta ‘NOW.’ aslında 3’e ayrılıyor demiştik, bunlardan birincisi ‘NOW.Happens’. Peki ya diğerleri? Bu noktada sizleri biraz merakta bırakalım istiyoruz, bütün her şeyi birden ortaya dökerek heyecanı kaçırmak istemeyiz! “ E peki biz nereden takip edeceğiz ‘NOW.’u ? ” diyenlere gelsin:

 Website | Facebook | Twitter | Instagram

“ Yapılan şeyler müthiş, yapılmamış şeyler değil; yapılmışların üstüne bizim tabirimizle ‘cinlik’ ekliyoruz. ” diyor ‘NOW.’ ekibi, sonra da ekliyor “ Şu anda gece hayatında ya bir mekanı seçip ona gidiyorsun, ya da bir kişiyi seçip ona gidiyorsun. Etkinliği seçebileceğin pek bir seçenek yok, varsa da bir elin parmaklarını geçmiyor. Biz de işte tam bu noktada devreye girmek istiyoruz. ” . E o zaman bize de, bize böyle bir olanak sağladığı için ‘NOW.’ ekibine teşekkür edip karşımıza çıkaracakları yeni cinlikleri dört gözle beklemekten başka bir şey kalmıyor!