16 yaşında Myspace hesabından paylaştığı çalışmaları sonrasında Tyler, the Creator’ın keşfiyle Odd Future grubuna dahil olan bu çocuğun neler vadettiğini kim tahmin edebilirdi? Thebe Neruda Kgositsile yani nam-ı diyar Earl Sweatshirt 2008 yılında ODD Future’a dahil olarak tanıştığı rap dünyasına karşı, 20 Ağustos 2013 tarihinde çıkardığı ilk stüdyo debut albümü olan Doris ile daha söyleyecek çok sözünün olduğunun bir manifestosunu yayınlamışa benziyor.

2008-2010 yılları arasında aktif yer aldığı ve rap piyasasında yakaladığı ivmede büyük katkı sağladığı Odd Future ile yolları göstermeye başladığı davranış bozukluğu problemlerinin ve okulla arasının iyice açılması ile Columbia Üniversite’sinde Hukuk profesörü olan annesinin devreye girerek onu Samoa’da bir yatılı okulu göndermesi ile 2 yıllık zorunlu bir inzivaya çekilmesi sonucu geçici bir süreliğine ayrılmış oluyor. “Risk grubunda olan” gençlere yönelik bir akademide yatılı olarak okuyan Earl, kısa sürede yeni gelen öğrencilere bir örnek model olacak bir öğrenci statüsüne getirilerek okul yönetimi tarafından sevilip göze girmeyi de başarıyor.

2010-2012 yıllarını kapsayan sürgün yıllarında onun için daha çok Odd Future üyeleri tarafından başlatılan ve hayranlarının da desteklenerek bir çığ gibi büyüyen “Free Earl” kampanyası ile daha geri gelmeden bir efsaneye dönen bu genç dahi, Samoa yıllarında kendi beat kayıtları üzerinde çalışarak 2012 yılında Kaliforniya’ya yani evine geri döner ve sadece birkaç saat sonra Home isimli single’ını paylaşarak piyasaya “ben daha ölmedim” mesajını gönderir.

Dönüşünün ardından hem Odd Future ile çalışmalarına devam ediyor hem bu sıralarda ilk çıkış dönemindeki sahne ismi olan Sly Tendencies’ı değiştirerek artık bundan sonra anılanacağı Earl Sweatshirt ismini alıyor ve bir yandan kendi çalışmaları üzerine yoğunlaşıyor. Sahip olduğu ileri düzeydeki lirik kabiliyet ve rap’in o kendine has tarzında var olan ve Earl’i rakiplerinden bu yüzden birkaç basamak daha öteye taşıyan doğaçlama ve ritim yeteneği, şair olan babasından aldığı yegane bir özellik olarak hayranlarının onun genetik kodlamasına bir kez daha şükrettiyor.

İnsanlardan kaçan ve ürken biri olarak ona yönlendirilen bu aşırı ilgi ve hayranlık gösterilerine yavaş yavaş alışmaya başlayan Earl, yakın zamanda bizleri yeni çalışmalarıyla daha fazla kendine bağlamayı başaracak gibi gözüküyor.